TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Siparişini Takip Et
Sepetim0TL
0 Ürün Bulundu.

Açelya Çiçeği

Sıralama:

Açelya çiçeği, çiçekli bir bitkidir. Fundagiller familyasının ormangülü (rhododendron) cinsine mensuptur. Saksı çiçekleri arasında oldukça popüler olan bu çiçek, söylenemeyen ve gizli yaşanan aşkı ifade eder. Çiçeğin özelliklerinden ötürü bu isim verilmiştir çünkü açelya, çiçeklerini kısa süreliğine sergileyen, ilgi ve şefkat bekleyen bir çiçektir. Bu sebeple bakımının meşakkatli olduğu söylenir.

Katkat açan rengarenk yaprakları bulunan bu çiçek çoğunlukla sarı, eflatun, beyaz ya da pembe renklidir. Kokusuz bir çiçek olması da onu meşhur kılan özelliklerindendir. Asya ve Kuzey Amerika köklerine sahip olan açelya, akarsu kenarlarında ve ormanlık arazilerde sıkça karşımıza çıkar. 

Açelya Çiçeği Çeşitleri

Açelya bitkisi, fundagiller familyasındandır. Bu familyaya mensup tüm çiçekler gibi açelya da en çok sarı ve pembe renklerinde görülür. Bakımı zor olan, fazlasıyla çaba ve sabır gerektiren bu çiçek nihayetinde göz alıcı bir bitkidir.

Ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde bazı türleri sıkça yetişen bu bitki kokusuzdur. Günümüzde bilinen yüzlerce türü olmasına karşın en çok satışı yapılan türleri şu şekildedir:

 • Rhododendron arborescens
 • Rhododendron alabamense
 • Rhododendron atlanticum
 • Rhododendron calendulaceum
 • Rhododendron austrinum
 • Rhododendron cumberlandense
 • Rhododendron canescens
 • Rhododendron molle
 • Rhododendron priciymenoides
 • Rhododendron occidentale
 • Rhododendron flammeum

Açelya Çiçeği Özellikleri ve Bakımı

Açelya bakımı yazıldığı kadar kolay değildir. Bu çiçeği yetiştirmek isteyen kişinin çiçeklerle vakit geçirmeyi gerçekten seven, onlara karşı büyük sevgi besleyen biri olması gerekir. Fakat genel olarak açelya çiçeği özellikleri ve bakımı şu şekildedir:

Gölgeli ve serin ortamları sevmeyen açelya çiçeği bir tür Kuzey Amerika çiçeğidir. Pek çok türü o bölgede yetişmektedir. Fakat buna karşın direkt güneş ışığından almak istemeyen, aydınlık yerlerde bulunmayı tercih eden saksı çiçeğidir. Yetiştirirken ışığı ne kadar aldığına dikkat etmelisiniz.

Bazı açelya türleri aydınlık ortamları sevse de bazıları gölgeli alanlardan hoşlanır. Satın aldığınız çiçeğin türüne bağlı olarak uzmanından bilgi almanız doğru olacaktır.

Sağlıklı bir şekilde büyümesi için kendiliğinden zengin olan topraklara dikmelisiniz ki bu topraklar humuslu topraklardır. 

Gübre kullanmak bazı açelya türleri için uygun olmasa da bazıları gübreye ihtiyaç duyar. Aldığınız açelya türüne göre çiçekçinizden bilgi alabilirsiniz.

Çok yıllık bitki olarak açelya, dikildiği yıl çimlenir.

Yaprakları, güneş gördükleri yerlere doğru uzayacağı için saksı içerisinde yetiştirilen açelyanın belirli aralıklarla çevrilmesi gerekir.

Suyu seven bir bitkidir. Özellikle yaz aylarında sürekli olarak sulanmaya ihtiyaç duyar. Kış aylarında da toprağın nemli olmasına yetecek kadar sulama yapmak gerekir. Sulama yaptıktan 5-6 saat sonra saksının tabağında biriken suyu boşaltmanız gerekir. Sulama suyunun dinlendirilmiş su olmasına özen göstermelisiniz.

Fundagiller familyasına ait olan açelya çiçeğinin bazı türleri, havadar mekanları çok sever. Fazla sıcak ya da soğuk olmayan havalarda balkonda ya da bahçede yetiştirilmekten hoşlanır. Fakat bazı türleri de havadar ortamlarda çiçeklerini soldurur. Çiçeğin türüne göre hareket etmekte fayda vardır.

Ilıman iklimlerden ve oda sıcaklığından hoşlanan açelyayı eğer bahçede yetiştirecekseniz ve kış mevsimleri bulunduğunuz bölgede sert geçiyorsa sera düzeneği kurmanız yerinde olacaktır.

Bitkinin saksısını 2 senede bir değiştirmeniz ve her değişimde yalnız bir boy büyük saksıya geçmeniz gerekir. Değişim sırasında toprak değişimi de yapabilirsiniz. Yeni kullanmaya başlayacağınız toprak, öncekiyle aynı yapıda olmalı ve humus miktarı da bol olmalıdır.

Açelya Çoğaltma

Bu çiçeğin bakımı zor olmasına karşın çoğaltma sistemi oldukça kolaydır. Köklerini ayırma yöntemi ile kolaylıkla çoğalabilir. Bitkiyi dikkatli şekilde topraktan çıkarın ve ardından kökleri hafif dokunuşlarla fazla topraktan temizleyin. Köklerin üst taraflarında yeni filizlenen kökleri sivri bir cisimle kesin ve başka bir saksıda, humuslu toprağın içine dikin.

Bir diğer çoğaltma yöntemi ise tepe çeliği ile çoğaltmadır. Gelişmiş dalların tepesinden 10 santimetre kadar kesilir ve bu kısım farklı bir saksıya, humuslu toprağa ekilir. Bu çoğaltma türleri ile kısa sürede çok fazla açelya sahibi olmanız mümkündür.

Açelya Ne Zaman Çiçek Açar?

Açelya, ılık bölgelerde yaşadığı zaman İlkbahar döneminde çiçek açmaya başlayan bir çiçek türüdür. Ortalama bir ay boyunca çiçekli kalır. Fakat çiçekli geçen zamanın uzatılması mümkündür. Yaz sıcakları başladığında bitki aydınlık fakat gölge bir alana alınıp yaz aylarındaki gibi sulanmaya devam edilirse Sonbahar döneminde bile çiçekli kalabilir.

Açelya Çiçeği Anlamı

Açelya çiçeği anlamı, sevgiliye hasrettir. Sevgiyi, aşkı yüreğinde yaşamak, kimseye söyleyememek ve bu sebeple de sevilen kişiye karşı daima hasret çekmek anlamlarına gelir. Tüm şartlar sağlansa dahi kavuşamayan çiftlerin çiçeğidir.

Açelya Çiçeği Kime Alınır?

Açelya çiçeği, küçük saksı buketlerinde satılan çiçeklerdendir. Anlamından ötürü sevgiliye, aşık olunan kişiye alınabilecek bir hediyedir. Fakat çiçekleri çok seven ve onlarla vakit geçirmeyi seven herkes açelya çiçeğine hayrandır. 

Açelya Çiçeği Fiyatları

Açelya çiçeği fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir. Fiyatları belirleyen, kaç yıllık olduğu, rengi, türü, çiçeğin nerede satıldığı gibi pek çok ayrıntı mevcuttur. Bu sebeple ortalama da olsa bir fiyat söylenemez.

Açelya Çiçeği Satın Al

Açelya çiçeği satın almak için en uygun yer şüphesiz ki çiçekçilik işinde ustalaşmış yerlerdir. Wish Flowers & Design ekibi olarak açelya çiçeğinin en nadide ve güzel örneklerini sizlere ulaştırmak amacıyla çalışıyoruz. Web sitemiz üzerinden dilediğiniz açelya çiçeğini uygun fiyat karşılığında sipariş verebilirsiniz.