TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Siparişini Takip Et
Sepetim0TL

Kalanşo çiçeği almak isteyenler, evde veya ofiste kalanşo çiçeği olanlar buraya. Kalanşo çiçeğine dair bilmeniz gereken, aklınıza takılan tüm detayları sizin için kaleme aldık. Gelin kalanşo çiçeğini birlikte yakından inceleyelim.

Kalanşo Çiçeği Bakımı

Kalonchoe ismiyle de anılan kalanşo çiçeği bakımı oldukça önemlidir. Bakımı hakkında doğru adımların atılması halinde hem uzar hem de yıllar boyunca yaşayabilir. Oldukça kolay olan bakımı ve çoğaltılması, her yaştan kişinin yapabileceği etkinliklerdir.

Kalanşo çiçeğinin temel bakımı, uzun süre yaşamasında etkili olur. Öncelikle yapmanız gereken, çiçeği güneş alan bir yerde konumlandırmaktır çünkü güneş ışığı kalanşo için oldukça önemlidir fakat bunun aşırıya kaçması yaprakların ve çiçeklerin kısa zamanda kırılmasına sebep olur. Güneş ihtiyacı, kış mevsiminde güneş alan camın önüne konulması; yazın da gölgede ama yine gün ışığı alacak yere konulması ile karşılanabilir. İdeal sıcaklığın ise soğuk zamanlarda ve kış aylarında en düşük 10, sıcak zamanlarda ve yaz aylarında ise en fazla 12 olması gerekir. Kalanşo çiçeğini yetiştireceğiniz yer çok sıcak ya da çok soğuksa, sıcaklığı bu dereceler arasında tutmanız yerinde olacaktır.

Çok  soğuk ve çok sıcak ortamların kalanşo çiçeğine zarar vereceği gibi şiddetli rüzgar, keskin hava akımı, çok fazla cereyandan kalmak gibi durumlar da zarar verir. Bu sebeple çiçeği kapı ve pencere çevresinde uzak tutmanız gerekir. Güneş alması için pencere önüne koyacağınız zamanlarda ise pencerenin kapalı olmasına özen göstermelisiniz.

Kalanşo çiçeğinin nem ihtiyacı yüksek değildir. Bu nedenle bakımı, diğer çiçeklere nazaran daha kolaydır. Sulama dönemleri arasında toprağının kuruduğundan emin olmak gerekir. Toprak tamamen kuruduktan sonra kışın haftada 1 gün, yazın da haftada 2 gün sulamak yerinde olacaktır. Fazla su vermekten kaçınmak gerekir.

Çiçeklerde gübreleme oldukça önemlidir. Çiçeğin ve toprağın ihtiyacı olan gübreyi zamanında ve kararında vermek, bitkinin daha canlı olmasına ve çiçeklerin daha çok açmasına vesile olur. Kalanşo çiçeğinin de yılda 1 kez gübrelenmesi yerinde olacaktır. Gübreleme yapacağınız zaman bitkinin ihtiyaçlarını ve çiçeği yetiştirdiğiniz bölgenin hava koşullarını dikkate almalısınız. Gerekli olan gübreyi çiçekçilerden temiz edebilirsiniz.

Kalanşo, bağışıklığı düşük olan bitkilerdendir. Devamlı olarak hastalanabilir. Unlu bit hastalığı en çok yakalandığı hastalıktır. Eğer bitkinizin hastalandığını düşünüyorsanız en kısa zamanda saksısından çıkarın, köklerindeki toprağı temizleyin. Arap sabunu ve suyu karıştırarak ilaç hazırlayın ve püskürtücü ile çiçek ve kök üzerine püskürtün. Ardından yeni bir saksıya yeni bir toprak ile bitkiyi dizin. Toprağın en üst tabakasına ise toz tarçın serpin.

Kalanşonun sineklenmesi durumu da çok sık karşılaşılan olumsuzluklardandır. Çiçeğiniz sineklendiyse topraktan çıkarın, köklerini yıkayın ve bir kenarda kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra da yeni bir saksı içine yeni bir toprak ile bitkiyi dikin. 

Kalanşo Çiçeği Budama

Kalanşo çiçeği, bakımı doğru yapıldığında yıllar boyu yaşayabilen saksı bitkilerindendir. Sulama yetersizliği, dengesiz hava koşulları, aşırı soğuk ya da sıcak havalar yapraklarının ya da çiçeklerinin dönem dönem çürümesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda kalanşo çiçeği budama seansı yapmak gerekir.

Budama yapmamak, toprakta yer alan ve kökler sayesinde çiçeğin en uç noktasına kadar iletilen besinin çürük bölümlere giderek boşa harcanmasına sebep olur. Bu da diğer çiçeklere daha az besin gitmesine, bitkinin gelişiminin aksamasına ve hatta duraksamasına sebep olur. Bu sebeple düzenli olarak budama yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Kalanşo Çiçeği Sulama

Kalanşo çiçeği sulama etkinliği oldukça önemlidir. Çiçek, neme ihtiyaç duymayan saksı çiçeklerinden olsa da toprağını çok kuru bırakmamak, her ihtiyacı olduğunda aksatmadan suyunu vermek önemlidir. Örneğin haftada 1 gün yazın yapılan sulama sistemi yetersiz kalacaktır. Çünkü hava sıcak olduğundan kökler kısa sürede suyu emecektir. Fakat yaz  döneminde 2 gün yapılan sulama ideal olandır.

Kalanşo çiçeği çok sulandığında küser. Boynunu büker ya da çiçek açmaz olur. Bunun önüne geçmek için sulamadan sonra toprağı tamamen kurumuş görene kadar bir damla bile su vermemek gerekir. Kalanşo çiçeğini sularken dikkat etmeniz gereken diğer noktalar ise biriken suyun boşaltılması ve sulama suyunun bekletilmiş olmasıdır.

Toprağa fazla verilen su, saksıların altındaki tabaklarda birikmektedir. Köklerin çabuk çürüyüp ölmesini engellemek için bu tabaklardaki suyu boşaltmak gerekir. Sulama esnasında da suyu çeşmeden alıp direkt olarak dökmek yanlıştır. Suyun 1-2 gün kadar ılık ortamda dinlendirilmesi yerinde olacaktır.

Kalanşo Çiçeği Çoğaltma

Kalanşo çiçeği, narin yapısı fakat rengarenk çiçekleriyle göreni kendine hayran bırakan bitkilerdendir. Bu sebeple de çoğu kişi onu çoğaltmak ister. Kalanşo çiçeği nasıl çoğaltılır sorusu ise buradan gelir.

Herhangi bir çiçeği çoğaltmak gibidir kalanşoyu çoğaltmak. Öncelikle iyi bakılmış, hastalığı olmayan bir bitki bulmanız gerekir. Hastalıklı olan bitkiden aldığınız örneğin fazla yaşamayacağını ya da yaşasa da sağlıklı olmayacağını unutmayın. 

Bitkinin çiçeksiz olan dalını kopartın. Kopardığınız dalın 5 cm kadar olmasına özen gösterin. Kestiğiniz dalın üzerinde 2-3 adet yaprak bırakın ve alt kısımdaki yaprakları tamamen koparın. Temiz bir makas ya da bıçakla bu işlemi gerçekleştirilebilirsiniz. Bu kesilen ve temizlenen parçayı yaklaşık 3 gün bir havlu peçete üzerinde bekletin. 3 gün kadar sorasında bitkiyi temiz toprağa ekin. Ektiğiniz saksının dibinde delikler olmasına dikkat edin. Dikimden sonra toprağı bir miktar ıslatın ve saksının üzerine plastik bir poşet geçirin. Yaklaşık 3 hafta güneş alan bir yerde bitkiyi bekletin. Süre sonunda torbayı çıkarın. Kalanşo bitkisinin çoğaltımı bu kadar kolay. 

Kalanşo Çiçeği Türleri

Yavaş büyüyen fakat görünüşü ile popüler ev bitkilerinden olan kalanşo çiçeği, kış ile ilkbahar dönemleri arasında açmasıyla da tanınır. Madagaskar'a özgü olan bu bitki, sukulent cinsindendir. Günümüzde 100'den fazla çeşidi olduğu bilinse de bunlardan yalnızca 5 çeşidi süs bitkisi adı altında yetiştirilir.

Kalan türleri Afrika, Asya, Suudi Arabistan, Amerika ve Avustralya gibi tropik bölgelerde sıklıkla yetiştirilir. Bitkinin en kurak yerlerde bile yetişmesi ve bu denli popüler olmasının sebebi sulu ve kalın yaprakları ile canlı renkleridir. Koloni şeklinde kurak ya da çöl bölgelerde yetiştiği gözümüze çarpar. Zaman içerisinde ise tek veya çift renkli yaprakları bulunan pek çok melez türü ortaya çıkmıştır.

30 cm'den fazla uzayamayan fakat oldukça gür olan bu bitki bodur olarak ifade edilebilir. Tırtıklı kenarları ve oval uzun yaprakları vardır. Olgun boyutlarına ulaşmaları yaklaşık 5 yıl sürebilir. Kalanşo çiçeğinin en yaygın türleri şu şekildedir:

  • Kalanchoe blossfeldiana: En popüler tür olarak bilinir. Çok çeşitli renkleri vardır ve çiçekleri büyüktür. Uygun koşullar altında dört mevsim çiçek açabilir.
  • Kalanchoe mangili: Çan benzeri sarkık çiçekleri olan bu tür, sulu yaprakları bünyesinde barındırır. Uygun koşullar sağlandığında bu yaprakları uzun süre koruyabilir. 
  • Kalanchoe porphyrocalyx: Çentikli, düzensiz ve ince yaprakları vardır. 20 cm'yi geçebilen boyu, mor renkli gövdesi ve beyaz çiçekleri bulunur. Kış mevsimi sonlarında çiçek açar. 
  • Kalanchoe beharensis: Dikenli kenarları dışında kalan kısımları kadifemsi olan bu tür, oldukça yumuşak ve soluk yeşil renkli yapraklara sahiptir.
  • Kalanchoe pinnata: Etli, dik, pürüzsüz ve yaprak dökmeyen bir bitkidir. Tropik bölgelerde sık sık yetişmektedir. 

Kalanşo Çiçeği Fiyatları

Kalanşo çiçeği fiyatları, bitkinin boyutu, saksı boyutu, türü gibi etmenler göz önünde bulundurularak değişmektedir. Wish Flowers Design ailesi olarak dönem dönem uyguladığımız indirimler sayesinde bu güzel çiçeğe uygun fiyatla sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu çiçeği toptan alarak bahçenizi güzelleştirebileceğinizi ve aynı zamanda çeşitli indirimlerden faydalanabileceğinizi de unutmayın.