TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Siparişini Takip Et
Sepetim0TL
Lale Tasarımları
Sıralama:

Lale Tasarımları, Lale Çiçeği Gönder

Duygulara tercüman olan lale, kokusuyla insanı büyüleyen bitkilerdendir. Birçok anlamı ve birçok rengi olan bu çiçek, her çiçekçide bulunan ve sık sık satın alınan çiçeklerdendir. Gerek hediye/süs eşyası olarak kullanılan gerekse dini motif olarak işlenen bu çiçeğin seveni oldukça fazladır.

Lale çiçeği anlamı “çiçek” ve “dini” anlam olarak ikiye ayrılmaktadır. Zarif, aşk ifadesi olan lalenin insanda rahatlık hissi uyandırdığı aşikar. İlkbahar döneminde çiçeklenmeye başlayan ve yaz mevsiminde en güzel zamanlarını yaşayan güzel lalelere baktığımızda kırmızı renginin “sevgi ve aşk”, “seni seviyorum” cümlesi gibi anlamlara geldiğini, kırmızı lale ve gülün aynı mesajı verdiğini söylemek mümkün.

Beyaz lale ise beyaz gülle aynı anlamı taşımakta ve “saflık”, “sadelik”, “temizlik” kavramlarını ifade etmektedir. Çeşitli renkleri ve hoş kokuları bulunan lale çiçeği hem bahçede hem de ev içinde veya balkonda yetiştirilebilir. Yetiştirme yeri adına herhangi bir kriteri bulunmaz. Her yere uyum sağlayabilen sarı lale anlam olarak “sevgi”, “hoşgörü” kavramlarını karşılamaktadır. Pembe lale ise “sadakat” anlamı taşımaktadır.

Birbirinden anlamlı laler hayatımızın bir çok alanında can kurtaran gibi imdadımıza yetişebilecek çiçek tasarımları arasında yer alıyor. Sizde sevdiğiniz insanlara anlamlı lale tasarımları göndererek hislerinizi dile getirebilirsiniz. Lale çiçeği göndermeden önce gelin birlikte bilgilenelim.

Lale Çiçeğinin Özellikleri

Lalenin özellikleri irdelendiğinde ilk olarak  rengarenk yapraklarına karşılık kömür gibi simsiyah içi olduğu karşımıza çıkar. Zarif, ince bir gövdeye sahip olan lale, tek sap üzerinde uzamasıyla bilinir. Tohumları soğanı andırır ve dikilmek suretiyle büyür. Laleyi diğer çiçeklerden ayıran en büyük özelliği ise henüz tohum halindeyken kış döneminde toprağın altında yer değiştirebilmesidir.

Lalenin rengi genelde tek olarak bilinse de bazı türlerinde alacalı renkler de hakim olabilir. Maviden yeşile ya da sarıdan pembeye çalan renkleri ile ünlü lale türleri de bulunur. Bunlar, ülkemizin nadide dağlarında özenle yetiştirilmektedir. Ayrıca bu çiçeğin bazı türleri en fazla 20 cm uzayabilirken bazıları da 40 cm'ye kadar uzayabilir. 

Lale çiçeğinin en bilinen çeşitlerinden olan Tulipa L. cinsinin ilk görüldüğü yerin Orta Asya'daki Tien Shan ve Pamir Alai dağları olduğu bilinir. Diğer çeşitler ise yine bu bölgede oluşmuştur. Ardından bu çiçek, Çin bölgesine ve Fas üzerinden de Avrupa'ya yayılmıştır. Lale çiçeğinin ilk olarak Avrupa'da ortaya çıkması gibi bir durum söz konusu değildir. Çiçeğin ikinci gen merkezi ise Kafkaslardır.

Lale, Anadolu'da pek çok yerde yetişmektedir. 4 bin metreye kadar olan yüksek ve dağlık yerlerde, sıcak ve kuru yaz mevsimlerinde ve soğuk ve nemli kış mevsimlerinde büyür ve çoğalır. Hem evde ve işyerinde saksı içerisinde hem de tarlada ve serada yetiştirilmesi oldukça uygundur. Hemen her mekana uyum sağlayabilir. 

Lale Çiçekli Bir Bitki Midir? 

Sevdiklerimizi mutlu etmek için aldığımız hediyeler arasında lale buketleri de gelir. Tabi bir çoğumuzun aklına lale çiçekli bir bitki midir sorusu da gelmiştir. Sizin için bu soruyu mantıklı bir şekilde cevaplamaya çalıştık. Lale, renkli ve parlak yaprakları ile yılın belirli dönemlerinde çiçek açar yani çiçekli bir bitkidir. Sevdikleriniz için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Lale Kime Alınır? 

Lale çiçeği anlamı, renklerine göre farklılıklar içerir. Aşk, sevgi, özlem, masumiyet, sadakat, arkadaşlık gibi kavramları vurgulamak adına alınan ya da dikilen lale, her cinsiyetten kişilere armağan edilecek bir bitki olsa da genellikle kadınlara verilmektedir. 

Hastalığın iyileşmesini kutlama, doğum günü ve özel günlerin tebriği, mezuniyet kutlaması, özür ve teşekkür ve elbette ki yeni iş hayatı kutlaması için oldukça ideal çiçeklerdendir. Kısaca her durum için uygun olduğu söylenebilir.

Lale, çiçekçilerde hem yapay hem de gerçek olarak bulunur fakat genelde gerçeğini tercih etmek daha ince bir yaklaşımdır. Genelde zarif canlı lale buketleri sıklıkla hediye olarak alınmaktadır. Bu güzel ve zarif hediye her yaştan kişiye armağan edilir. Günümüzde beyaz ve sarı laleler en çok satılan bitkilerdendir. 

Lale Çeşitleri

Lale çiçeğinin en çok bilinen türü, gen merkezi olarak kabul edilen Tulipa Liliiflorae denilen bitkidir. Bu çiçeğin bilinen yaklaşık 120 türü bulunmaktadır. Ülkemizle özdeşleşmiş türü ise Muş Lalesidir. Ayrıca Türkiye sınırları içerisinde yaklaşık 18 çeşit lale türünün yetiştiği de bilinmektedir.

Kırmızı, beyaz, mor lale ve diğer tüm renkler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda bu çiçek 4 alt türe ayrılmıştır. Bunlar:

 • Tulipa subgenus
 • Tulipa subgenus Orithyia
 • Tulipa subgenus Eriostemones
 • Tulipa subgenus Clusianae türleridir. 

Ülkemizde yetişen lale çeşitleri arasında:

 • Tulipa gesneriana: Soğanları yumurta biçimindedir.
 • Furcia: Tulipa gesneriana çeşidinin çiçek formunun korunması olarak karşımıza çıksa da daha irisidir. Oldukça canlı renkleri bulunur. Boyu 30 cm'ye kadar ulaşabilir ancak her yıl düzenli olarak açmayabilir. 
 • Tulipa acuminate vahl: Sivri uçlu lale olarak da bilinir. Soğanları yumurta biçimindedir. Kırmızı, beyaz ya da sarı renk şeklinde açar. Nisan ayında açtığı görülür. Boyu 40 cm'ye kadar çıkabilir.
 • Tulipa seratine reboul: Geç çiçek açan lalelerdendir. Parlak sarı olarak açarlar. Yaprak sayısı en fazla olan türdür. Mayıs ayında açtığı görülür. 
 • Tulipa suaveolens rth: Güney Avrupa’da sıklıkla yetiştirilen ve ülkemizde de kendine yer bulan bu tür “güzel kokoulu lale” olarak da isimlendirilmektedir. Çan biçiminde ve dik yapıda olan bu lale 30 cm’ye kadar uzayabilir. 
 • Tulipa kaufmanniana: Kafkas lalesi olarak da bilinen bu türün anavatanı Türkistandır. 25 cm'ye kadar uzayabilir. Çiçekleri sarıdan pembeye doğrudur, bunun yanında yeşil mavi karışımı olduğu da görülür. Mart ayında açar. Nilüfer çiçeği ne benzemektedir. 
 • Tulipa sintenisii baker: Muş lalesi olarak bilinen bu tür, diğer çeşitlerden bazı özellikleri ile ayrılmaktadır. Bu lale tüysüz yaprak ve gövdeye sahiptir. Ayrıca çiçeği bordo da açabilir. 30 cm'ye kadar uzayabilen bu bitki dik ve uzun mızrak görünümlü yapraklara sahiptir. Muş Ovası'nda çok sayıda görülen bu bitki aynı zamanda Maraş, Ağrı, Erzurum, Antep ve Siirt'te de görülür. Bazı botanikçiler bu lalenin, İstanbul lalesinin atası olduğunu ifade eder. 

Buket Lale

Lale pek çok duyguyu kelimeler olmadan ifade eder. Bu da onların gerek tek gerekse buket halinde alınmasına vesile olur. Fakat çiçeği buket halinde almak esas olanıdır.

Lale, tek renk ya da rengarenk olarak buket yapılabilir. Bir kutu içerisinde sergilenebilen bu çiçek aynı zamanda renkli kumaşlar ya da modern desenlerle bezeli kağıtlara sarılabilir. Bu durumda önemli olan alıcının isteğidir. 

Lale Fiyatları

Lale çiçeğinin fiyatları satıcılar tarafından belirlenmekteyse de ortalama bir çiçek fiyatına eşdeğerdir. Bu sebeple pahalı ya da ucuz olarak herhangi bir yorum yapılamaz. Satıldığı bölge, şehir ve hatta sokağa göre ücreti değişkenlik göstermektedir. Ayrıca tek ya da buket olarak; fiziksel ya da sanal mağazadan alınmasına bağlı olarak fiyatlarında değişkenlik olabilir.

Lale fiyatlarını etkileyen diğer etkenler arasında ülkede geçerli olan kur fiyatları, buket yapılırken kullanılan kaplama malzemeleri gibi etkenler de göz önünde bulundurulmaktadır. 

Lale Sipariş

Lale siparişi vermek, gelişen teknoloji dünyasında oldukça kolay. Tek tık ile erişebileceğiniz web sitemi sayesinde dilediğiniz lale araanjmanlarından sipariş verebilir, üstüne istediğiniz notu yazdırarak en kısa zamanda adrese teslim ettirebilirsiniz. 

Wish Flowers & Design olarak tüm çiçekleri özenle seçiyor, uygun şartlarda çiçek tasarımı haline getiriyoruz. Teslimata kadar olan süreçte tüm ekibimiz profesyonel ve narin dokunuşlarla çalışarak müşteri memnuniyetini sağlamaktadır. 

Lale Gönder

İnternet üzerinden canlı lale siparişi vermek oldukça kolay ve kısa zaman alan bir iştir. Çiçeği göndermek istediğiniz kişi için özel olarak seçim yapmanız, not yazmanız ve adres bilgilerini girmeniz yeterlidir. Çiçeğin gönderileceği tarihi "hemen" olarak tercih edebileceğiniz gibi "ileri bir tarih" olarak da tercih edebilirsiniz. Bu seçenek sayesinde özel günleri unutma, son dakika hediye alma gibi bir problemle karşılaşmanız imkansızdır.