TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Sepetim0TL

Orkide

Sıralama:

Orkide Çiçeği Siparişi, Orkide Çeşitleri ve Fiyatları

Sevgi ve bereketin evrensel sembolü olan; insan kültüründe, sanatında ve edebiyatında geleneksel bir anlam ifade eden orkide, aynı zamanda duyguları açığa çıkartmanın sıra dışı bir yanıdır. Öyle ki renklerine ve çeşitlerine göre iyi bir seçim yapılarak aktarılmak istenen duygu ve düşünceler net bir şekilde aktarılabilir. Orkide, görsel olarak eşi benzeri olmayan zarafetiyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Muhakkak özel günlerin de vazgeçilmezidir!

Orkide çiçeği hemen her dönem buketlerde ve dekoratif çiçek aranjmanlarında popülerliğini sürdürmektedir. En sembolik çiçekler arasında yıllara meydan okuyan popülerliğiyle dikkat çeken bu özel çiçeği, sevdiklerinize verebileceğiniz ince bir hediye olarak tercih edebilirsiniz.

En Sevilen Orkide Çeşitleri ve Renkleri

Pek çok insan kırmızı güllerin romantizmi, sarı güllerin ise yakın dostluğu ifade ettiğini bilir. Fakat işin içinde orkide varsa; daha geniş bir anlam yelpazesinin söz konusu olduğu aşikârdır. Her birisi kendi kişiliği ve anlamı olan binlerce orkide çeşidi bulunuyor. Bunların kimisi sevgiyi ve aşkı ifade ederken, kimisi sağlık dilemeyi, kimisi de gururu ve cesareti temsil eder.

Orkideler yüzyıllar boyunca birçok tür, renk ve çeşidine evrilmiş, böylece her renk için farklı bir sembolizm yaratmış. Her rengin ne anlama geldiğini ve neyi simgelediğini görelim.

Pembe Orkide

Pembe tonlarındaki orkideler kadınlığı ve zarafeti temsil eder. Geleneksel olarak 14. ve 28. evlilik dönümlerinde değerlendirilmektedir. Ayrıca arkadaşlığı pekiştirmek için ve iyi bir sağlık dileğinde bulunmak için de tercih edebileceğiniz bir çiçektir.Tasarım orkidelerin son dönemlerde üzerinde en çok durulan canlı orkide çiçek çeşitlerinden de birisidir.

Beyaz Orkide

Sevdiklerinizi mutlu etmek için amacınız orkide hediye etmekse; beyaz orkide size birçok sebep sunabilir. Genellikle insanlar beyaz orkidenin nadirliğini ve güzelliğini takdir ediyor. Bu da üzerinde taşıdığı anlamı ortaya koyuyor. Bununla birlikte, renk kodlu çağrışımlar kültürler arasında farklılık gösterebiliyor.

Örneğin İngiltere’nin Victoria döneminde beyaz orkidelerin zenginliğin sembolü olduğu bilinirken, Japonya’da kraliyet mensuplarınca değerlendirildiği ile ilgili bilgiler mevcut. Günümüzde özenle hazırlanmış beyaz orkideler uzun süreli saygı, umut, saflık, masumiyet ve arınma gibi kavramlarla da ilişkilendiriliyor.

Kırmızı Orkide

Tahmin edileceği üzere kırmızı orkideler, tutkuyu ve romantizmi temsil eder. Boyutu ne olursa olsun sevgi duyduğunuz herhangi birisine özel bir çiçek olarak hediye edilebilir. Özel günlere harika bir armağandır. Gül sevmeyen birisine etkileyici bir mesaj olabilirler.

Turuncu Orkide

Turuncu tonlarında farklı bir karaktere bürünen orkide; güç, gurur ve cesaret gibi anlamları temsil eder. Önemli bir sunumu, etkinliği veya dahil olduğu herhangi bir sınavı olan birisi için harika bir hediyedir.

Mor Orkide

Mor orkide çok geniş bir kitleye ulaştırılabilir. Evrensel bir unsur olan saygı, haysiyet ve hayranlık gibi özel duyguların yanı sıra asaleti de ifade eder. Bir dokunuşla neler hissettiğinizi anlatabileceğiniz en iyi yollardan birisidir.

Sarı Orkide

Canlılığı ve yeni başlangıçları simgeleyen bu eşsiz renk, yeni çiftlerin değerlendirdiği en özel hediyelerden birisidir. Neşe, mutluluk, iyimserlik gibi anlamlar da taşırken; canlılığın olduğu alanlar için değerlendirilebilir.

Yeşil Orkide

Tazelik, güvenlik, çevre ve uyumun sembolleri olan yeşil orkideler, eviniz ve ofisiniz için mükemmel bir dekoratiftir.

Mavi Orkide

Nadirlik, eşsizlik ve güzellik mavi orkidelerin taşıdığı anlamlardır. Sizin için eşsiz güzelliğe sahip birisine verilebilecek nadide bir armağandır. Bu kişi çevrenizden değer verdiğiniz birisi veya maneviyat duygusu ile bağlı olduğunuz özel birisi olabilir.

Orkide Fiyatları, Orkide Sipariş Gönder

Eşsiz tasarımlı orkideleri, uygun fiyatlı online alışveriş web sitesi WishFlowersDesign.com adresini kullanarak sevdiklerinize gönderebilirsiniz. Benzersiz bir çiçek sepeti oluşturmak, değer verdiğiniz kişilere göndermek için hemen web sitemizdeki orkide çeşitlerinden birisine tıklayarak sipariş oluşturabilirsiniz.

İstanbul içi gönderim sağladığımız bölgeleri, ürün sayfalarında “Gönderim yeri yazınız ve seçiniz” bölümünden görüntüleyebilir, kolay birkaç adımda siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Orkide çiçek fiyatları da ürün sayfalarında görüntülenebilmektedir.

Özel Tasarım Orkide Siparişi

Orkidelerin taşıdığı anlam ve sembolü kadar, sunumunun nasıl yapıldığı da önemlidir. İyi bir tasarım ekibi ürünü orkideleri, WishFlowersDesign.com web sitesinde bulunabilirsiniz. Benzersiz ve çekici dekoratif özelliklerle donatılan ürünlerimiz, aranjmanların en zengin ve en özgür çiçeklerine değerli anlamlar katıyor. Özel bir saksı çiçeğine ihtiyaç duyduğunuzda, özel tasarım orkidelerimiz en büyük destekçiniz olacak.

Orkide Çiçeği Kimlere Hediye Edilebilir?

Orkide çiçeği temsil ettiği duygu ve taşıdığı anlam itibariyle hemen herkese hediye olarak verilebilir. Önemli olan hangi amaçla vereceğinizdir. Sevgiyi, aşkı ve romantizmi nadide bir çiçeğin dokusunda taşımak istiyorsanız kırmızı orkideler sizin için iyi bir tercih olabilir. Eşinize, sevgilinize, yeni flört etmeye başladığınız bir kişiye verilebilir.

Anneye, sımsıcak duyguların hissedildiği özel birisine veya bir dosta hediye edilebilecek çiçeklerden birisi olarak değerlendirilebilir. Aynı zamanda evini doğal güzelliklerle donatmaktan keyif alan kişilere ev hediyesi olarak, iş ortamında motivasyon kaynağı olarak beyaz orkideler dekoratif özellikleri nedeniyle tercih edilebilir.

Yıl dönümlerinde, tebrik mesajlarında, geçmiş olsun dileklerinde, başarılar dilemede veya yeni arkadaşlıkları kutlamada neşeli karaktere sahip orkideler hediye edilebilir.

Herhangi bir neden olmaksızın, yalnızca hatırlanmak, belki de anılmak ve anılarda buluşmak için sıradan bir günün sıradan bir saati gönderilebilir. Bazen orkidenin taşıdığı anlam göndericisinde gizlidir. Aradığı anlamı bulabilecek olan da yalnızca çiçeği teslim alan kişidir.

Canlı Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

İç mekanda orkide bakımı yapmak, bazı ipuçları takip ettiğinizde son derece kolay olacaktır. Bu ilginç ve dayanıklı çiçekler, hemen her ev dekorasyonuyla uyumlu olacak görsel farkındalığa sahiptir. Görünümünü taze tutmak ve ona uzun bir yaşam alanı sağlamak için dikkat etmeniz gereken temel faktörler: ışık, sıcaklık ve nem gibi tüm bitkilerin yaşam standartlarıdır.

Orkideler için İdeal Işık

Yaprağının zarar görmemesi için orkideler doğrudan güneş ışığına bırakılmamalıdır. En ideali dolaylı ışık almasıdır. Dolaylı ışık, orkideye direkt olarak güneş ışığının vurması değil, onun yerine bir nesneden veya duvardan yansıyarak süzülen güneş ışığıdır.

Yetersiz ışık ise zayıf çiçeklenmeye neden olacağından ışık yoğunluğunu doğru şekilde ayarlamak önemlidir. Doğru ışık yoğunluğunu ölçmenin en kolay yolu ise elinizi kullanmaktır. Elinizi orkide bitkisinin yapraklarının birkaç santim yukarısına koyarak elinizin duvara yansıyan gölgesini kontrol edilebilirsiniz. Gölge açık gri görünümde ise orkide için ışık yoğunluğunun mükemmel olduğu söylenebilir.

Orkideler için Sıcaklık

Orkidelerin gövde ve çiçeklerinin mevsiminde normalden daha soğuğa veya sıcağa tahammül edebildiği bilinir. Ancak yetercince çiçek açabilmeleri için gece gündüz arasındaki sıcaklık farkının yaklaşık olarak 15 derece olması önemlidir.

Orkidelerin İhtiyaç Duyduğu Nem Oranı

İç mekanda yetiştirilen orkideler için nem yaklaşık yüzde elli ila yetmiş oranında olmalıdır. İhtiyaç duyulan nemi sağlamak için buğulama yapılabilir. Bunun için ince bir püskürtme şişesi kullanarak orkide yapraklarına ve köklerine günde iki defa kadar su püskürtülebilir.

Orkidelerde nem yetersizliğine işaret eden bazı ipuçları vardır. Bunlar arasında yetersiz büyüme, çiçek tomurcuklarında düşme, yaprakların uçlarında kahverengileşme ve çiçeklerinde bükülme sayılabilir. Kuru hava, doğrudan ısı ve yetersiz nem bu narin bitkinin düşmanları olarak bilinir.

Orkideler için Sulama

Orkide sulaması yapılırken yapraklarda beyaz renkte kabuklanmaya neden olmamak için musluk suyu kullanmamaya özen gösterilmelidir. Daha çok kaynatılıp soğutulmuş veya damıtılmış su kullanılması önerilir.

Aşırı sulama orkidenin zarar görmesindeki en yaygın etmendir. Sulama yapılırken doğrudan bitkinin üzerine değil, dipteki yaprakların altındaki köklere dökülmesine dikkat edilmelidir. Yaprakların yarıklarına su girmesi halinde ise çürümeyi önlemek için havlu veya bez ile fazla su alınmalıdır.

Cinsine göre bol suya ihtiyaç duyan bir bitki olmasına rağmen orkideler dinlenmeye de ihtiyaç duyar. Bu nedenle hangi aralıklarla sulama yapacağınıza karar verirken parmağınızı toprağa batırarak nemini kontrol edebilirsiniz. Kuru olduğu hissedildiğinde saksının drenajından su akana kadar sulama yapılmalıdır.

Orkidelerde Budama

Yaklaşık 12 haftalık çiçeklenme döneminin ardından orkide çiçekleri solmaya başlayarak düşebilirler. Bu süreçte gövdesinin sağlıklı olup olmadığı kontrol edilerek orkidenin budanması gerekir. Sağlıklı gövde yeşildir ve dokunulduğunda sağlamdır. Sağlıksız gövde ise kahverengi veya sarı renktedir.

Orkidelerde budama bir sonraki çiçeklenme döngüsü için önemlidir. Budama keskin makas veya bıçak ile yapılmalıdır. Ölü yapraklar, dokular ve gövde temizlenir. Sağlıklı gövde, ilk çiçeğin açtığı çentiğin hemen üzerinden çapraz olarak kesilmelidir. Böylece orkidenin güçlü yapraklar ve kök için kendini toparlayabilmesi mümkün olacaktır.