26 ürün bulundu.

Şakayık Çiçeği

Renkleri, kokusu ve açma şekli ile herkesi büyüleyen şakayık bitkisi, pek çok kaynakta şakayık gülü olarak da geçmektedir. Güney Avrupa ve Kuzey Amerika bölgelerinden türeyen bu bitki, zamanla dünya geneline yayılmıştır. Günümüzde, ülkemizdeki hemen her bölgede yetiştirilmektedir.

Botanik bilimindeki adı Paeonia olan şakayık, İngilizcede ise Peony ismiyle anılır. Bakımı oldukça kolay olan bu çiçek, dikkatli olunduğunuzda uzun zaman boyunca evinizde canlılığını koruyabilir.

Şakayık Çiçeğinin Özellikleri

Şakayıkgiller familyasının türleri genelde sarı, krem, beyaz ya da pembe renklerdedir. Soğanlı bitkilerden olan bu çiçeğin her türü aynı özellikleri barındırmaz. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında açan şakayık, yüksek bölgelerde yetişen çiçeklerdendir.

Şakayık Çeşitleri

Şakayık çiçeğinin çeşitlerinin tamamı 5 bin adettir. Toplamda 34 türe bölünen bu hoş kokulu ve hoş görünüşlü çiçeğin 4 bin 500 adedi çiçek şeklinde iken 500 adedi de ağaç şeklindedir. Ağaç türleri Çinli, Amerikalı, Japon ve melez olarak dörde ayrılan şakayık bitkisinin sayılamayacak kadar farklı türlerinin ve bu türlerin de oldukça farklı özelliklerinin bulunduğunu söylemek mümkündür.

Ülkemizde satışı olan şakayık çiçeğinin çeşitleri genelde melez olarak nitelendirilenlerdir ve renkleri genellikle pembe, kırmızı, sarı ya da kremdir. 

Şakayık Bakımı

Şakayık çiçeği bakımı, buket bakımı ve saksı çiçeği bakımı olarak ikiye ayrılmaktadır. Buket olarak alınan şakayıkların sapları daima soğuk tutulmalıdır. Günlük olarak soğuk suyla yıkamak, soğuk su dolu vazoya koymak ve hatta vazo içerisine birkaç tane buz atmak çiçeğin ömrünü uzatacaktır.

Şakayık çiçeğini köklü yani saksıda aldıysanız bu durumda bakımına özen göstermeniz gerekir. Bakımı kolay olan fakat özen isteyen bu çiçek, oldukça dayanıklı ve az ile yetinmekte usta olan çiçeklerdendir. Bu çiçek nemli toprakları sever. Drenajı iyi yapılmış olan topraklarda yetiştirilmesi gerekir. Dikimi sırasında toprağın gübre ve torfla güçlendirilmiş olmasına dikkat edilmelidir zira bu şekilde dikilmediğinde kökleri cılız olacaktır.

Bitki dikimi için İlkbahar döneminin bir müddet geçmesi beklenmelidir. İlkbaharın erken geldiği yerlerde ekim yapılacaksa Mayıs veya Haziran ayları tercih edilmelidir. Fakat İlkbahar mevsimi geç yaşanıyorsa bu durumda Temmuz ve Ağustos aylarında çiçekler ekilmelidir.

Şakayık bitkisinin yaşlı (çok yıllık) olan çeşitleri bakıma ihtiyaç duymaz; yalnızca sulamak yeterlidir. Fakat eğer ki genç bir bitki aldıysanız bakımı konusunda ilk dönemlerde dikkatli olmanız gerekebilir. Dalları iri çiçekli ve uzun olan şakayıkların kuvvetli rüzgar ya da sağanak yağışlarda kırılmasını önlemek için dalları değneklerle tutturulmalıdır. 

Şakayık yetiştirenlerdenseniz ve çiçeklerin iri olmasını istiyorsanız her bir dalında bir tomurcuk oluşmasına izin vermeniz gerekir. Diğer tomurcukları temizlemeniz, tek tomurcuğun istediği gibi gelişip büyümesine vesile olacaktır. Tohumların çok olması durumunda oluşan tüm çiçekler küçük kalacaktır.

Geceleri olumsuz hava koşulları yaşanan bölgelerde şakayık çiçeğinin güney ya da güneybatı taraflarına ekilmesi; eğer evde bakılıyorsa da yine aynı şekilde kuzey ve doğu taraflarından uzak tutulması gerekir. Geceleri büzüşen yaprakların sabah güneşiyle kendini bırakmasının önüne bu şekilde geçilebilir. Kış mevsiminin ılıman geçtiği bölgeler, çiçeğin ekimi için daha uygundur fakat kış mevsiminin sert geçtiği bölgelerde şakayık gülü daha güzel açar. Şakayık ağacı dikilecekse özellikle bu duruma dikkat edilmelidir.

Şakayık bitkisi, yerinin değiştirilmesinden hoşlanmaz. Bu sebeple eğer evinizde şakayık buketi bulunuyorsa onu sabit bir yerde tutmalısınız. Fakat şakayık gülünü çiçek ya da ağaç olarak bir saksının içine ektiyseniz bu durumda saksısını, yerini ve toprağını değiştirmemeye dikkat etmelisiniz. Değişiklik yapmak istediğinizde ise yılda bir kez yapmanız yerinde olacaktır.

Şakayık bitkisinin kökleri hızlı şekilde büyümektedir. Bu sebeple eğer ki bir alan içerisine çok miktarda şakayık dikilmesi gerekiyorsa aralarının en az doksan santimetre olmasına özen göstermelisiniz. Köklerinin sürekli nemli kalmasına dikkat etmelisiniz. Bitkinin her ilkbahar mevsiminde gübrelenmesi gerektiği de bir diğer ayrıntıdır.

Çiçeğin toprak üzerinde kalan kısmı sonbahar döneminde kurur ve kış mevsiminde ise tamamen dökülür. Fakat bunlar koparılmamalı ya da atılmamalıdır çünkü kuruyup dökülen kısımlar ilkbahar döneminde tekrar açar, yeşillenir.

Şakayık Bitkisi Çoğaltma

Köklerinin serin toprağı sevdiği şakayıklar, kolay çoğaltılabilir. Çoğaltmak için tohum ile çoğaltma ya da aşılama yöntemleri kullanılabilir. Fakat bu yöntemle elde edilen şakayıklar en az 2 sene çimlenmez. Ayrıca bitki, ekildiği sene içerisinde çiçek de vermez, verse bile çiçekleri farklı şekilleri alır, yuvarlak olmaz. Bitkiyi diktikten sonra toprağına bolca su vermeniz gerekir. Bu, köklerinin gelişmesini ve çimlenme sürecini hızlandırır.

Şakayık Çiçeğinin Anlamı

Şakayık çiçeği, Çin’in ulusal resmi çiçeğidir. Doğu toplumları için onur ve asaleti simgeler. Özellikle milli başarılar elde eden, yaptıkları ile hem ailesini hem de ülkesini onurlandıran kişilere şakayık hediye edilmektedir. Çin Hanedanı çiçeği olarak da bilinir. Ayrıca Doğu toplumları için iki yabancının birbirine duyduğu aşkı da ifade eder. Buradaki yabancı olan kişiler din, dil, ırk bakımından farklı olan kişilerdir. 11. yüzyılda yaşamış olan ünlü Çinli düşünür Zhou Dun Yi, şakayık çiçeği için “Tang Hanedanından beri insanlık şakayığa aşıktır.” ifadesini kullanmıştır. 

Batı toplumunda ise anlamı utangaçlıktır. Bunun sebebi ise küçük perilerin görünmemek için şakayık yapraklarının arasına saklandığının düşünülmesidir. Viktoryen döneminde ve Orta Çağ Avrupasında ise şakayık, mutlu evlilik ve romantizm anlamlarına gelmiştir.

Şakayık Kime Alınır?

Şakayık çiçeği, anlamları göz önünde bulundurulduğunda iş veya eğitim konusunda üstün başarılara ulaşmış olan, yeni işe başlamış olan, yeni evlenen kişilere hediye edilebilir. Ayrıca romantizm anlamından ve hoş kokusundan yola çıkarak eşe ya da sevgiliye de hediye olarak alınabilir.

Şakayık Çiçeği Buketi

Yarı katmerli yapıda olan şakayıklar, buket yapıldığında oldukça ilgi çekici görünür. Yuvarlak halde ve iç içe açmış yaprakları ve uzu sapları buket kağıdı içerisinde adeta dans eder.

Şakayık Çiçeği Fiyatı

Şakayık çiçek fiyatı, değişkenlik göstermektedir. Çiçeğinin boyutuna, rengine, türüne göre belirlenen fiyatlandırmalar her çiçekçide sabit değildir. Bu sebeple fiyatı öğrenmek için canlı şakayık satın alabileceğiniz noktalarla birebir iletişime geçmeniz gerekir.

Şakayık gülü fiyatlarında etkili olan bir diğer durum da çiçeğin buket ya da dikilebilir halde olmasıdır. Dikilebilir şakayık gülü fiyatları daha uygunken buket halde olan şakayık güllerinin fiyatları yüksek olabilir.

Şakayık Satın Al

Canlı, hoş kokulu ve büyük yapraklarla bezeli olan bir şakayık buketi satın almak istiyorsanız sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.