TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Sepetim0TL

Yuka çiçeği çok tercih edilen dayanıklı bir salon bitkisidir. Ofisinizde, evinizde görselliği ile akıllarda kalacak, bulunduğunuz yeri adeta botanik bahçeye çevirecektir. Gösterişli bitkinin oldukça etkileyici bir anlamı vardır.

Ortaçağ döneminde şatoların girişlerine yuka çiçeği koyarlarmış. Bitkinin kötü ruhları uzaklaştırdığına inanılırmış. Kralın odasında mutlaka bulunurmuş. Böyle önemli gördükleri bitkiyi krallar birbirlerine hediye olarak takdim ederlermiş.

Eskiden beri yuka bitkisinin kötü enerjiyi evlerden uzaklaştırdığı söylemleri sebebiyle çiçek severlerin oldukça dikkatini çeken bir bitki türüdür. Dayanıklı oluşu ve kolay bakımı ile saksı bitki türleri arasında talep görme oranı oldukça fazladır.

Yuka çiçeği almaya niyetlenip, bakımıyla alakalı kafanızda sorular varsa, gelin hep birlikte detaylı inceleyelim. Güzel bitkinin bakımı oldukça pratiktir. Yuka bitkisi güneşi çok sever. Güneşten mahrum bırakıldığı takdirde çok çabuk hastalanır ve gelişimini sürdüremez.

Fakat doğrudan güneş ışığı alması da bitkinizin ölümüne neden olabilir. Bu sebeple doğrudan güneş ışığı değil de gün ışığı alan bir yer seçmeniz oldukça önemli. Güneşe alışkın olan yukanın yaprakları sert ve kalın olur. Eğer bitkinin yaprakları bu şekilde değil ise çiçeğinizi güneşe alıştırın.

Gölge yerde muhafaza etmiş olduğunuz yuka çiçeğini bir anda gün ışığına koyarsanız eğer, yapraklarında yanıklar meydana gelecektir. Bu durumu yaşamamak adına bitkinizi yavaş yavaş güneşe alıştırmaya dikkat edin.

Bitkinizin yerini sık sık değiştirmeyin bundan olumsuz etkilenebilir. Şayet yapraklarında dökülme veya solma oluyorsa yerini sevmemiş olabilir bu gibi durumlarda değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca bitkinizin güneş ışığı alan kısmını bazen değiştirerek her tarafının güneşten faydalanmasını sağlamalısınız.

Dayanıklı bir bitki olmasının yanında hassas bir bitkidir. Hava akımına maruz kalmamalıdır. Fazla rüzgar bitkinizi olumsuz etkileyecek hatta gelişimini durduracaktır. 

Yuka Çiçeği Sulama

Fazla sulama istemeyen yuka bitkisi bu sebeple bakımı kolay olan saksı çiçekleri arasında yer alır. Yuka bitkisi kalın gövdesinde su depoladığı için fazla suya ihtiyaç duymayan bir salon çiçeğidir. Sulama işleminden önce çiçeğin toprağını elinizle kontrol edip, nemlilik oranına bakmalısınız. Toprağı iyice kurumadıkça su vermeyiniz.

Havasız, esintisiz bir yerde toprağı uzun süre ıslak kalırsa yuka çiçeği hastalanıp, çürümeye başlar. Çiçeğin sulama işlemini her hafta aynı gün ve aynı saatte yapmaya çalışın. Daha faydalı olacaktır. Yuka bitkisi kış aylarında olduğundan daha az suya ihtiyaç duyar. 10 güne bir sulama bitkiniz için yeterlidir. Yaz aylarında ise hafta 1 kez sulamasını yapabilirsiniz.  

Bitkinize vereceğiniz su oldukça önemlidir. Klorlu bir çeşme suyu kullanırsanız, bitkinin yaşama süresini azaltmış olursunuz. Suyunu vermeden önce dinlendirilmiş olması çok önemlidir. Suyun oda sıcaklığında bir içme suyu veya yağmur suyu olması daha iyi olacaktır. Sulama işlemi yapılırken suyun miktarına da ayrıca dikkat etmelisiniz. Mümkünse sulama yaptığınız su kabını değiştirmeyin.

Suyunu aynı miktarda verdiğiniz bitki daha hızlı gelişecektir. Bitkinin toprağı ıslanacak kadar sulamak yeterli olacaktır. Fazla sudan kaçının çünkü o suyun fazlasını toprağında tutup atamayacağından dolayı bitkinin kökleri çürümeye başlar. Yuka bitkisi susuzluğa dayanır fakat fazla suya dayanamaz hasta olur. 

Yuka Çiçeği Budama

Gövdesinin boş ve uzun bir şekilde daha estetik daha hoş durduğunu düşünüyorsanız steril edilmiş bir makas veya maket bıçağı yardımıyla gövdeye yakın bir şekilde filizlenen yuka yapraklarını gövdeden ayırın.

Ayırdığınız kısımların hava almaması oldukça önemli bir husustur. Bu sebeple kesmiş olduğunuz yerleri mum damlatarak veya tarçın yardımıyla kapatın.  

Budama işlemini ilkbahar ortası yapmak önemlidir. Yukanızın yanlardan kök verme durumunda budamasını yapıp, tekrardan ayrı bir yuka köklendirmesi yapabilirsiniz.

Yuka Çiçeği Çoğaltma

Yuka bitkisini çoğaltmak için farklı 3 yöntemden bahsedeceğiz. İlk olarak bitkinin gövdesi uzunsa eğer bir karış ölçü ile keserek gövdesini suya bırakıp köklenmesini beklemelisiniz. Eğer sizin bitkinizin gövdesi fazla uzun değil ise çiçeğin vermiş olduğu yavru filizi, gövdesine yakın bir şekilde temiz bir makas yardımıyla keserek suya almalısınız.

Kestiğiniz yerleri hava almaması için mum damlatma yöntemiyle kapatın. Hava alan yuka kökleri çürüyebilir. Yaklaşık 10 gün kadar bitkinin köklenmesini beklemelisiniz. Köklenmeye başlayan yuka çiçeğini çok büyük olmayacak bir saksıya dikerek çoğaltma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Son çoğaltma yöntemi ise kesmiş olduğunuz yavru filizi direkt olarak toprağa ekebilirsiniz.

Suda bekletme yöntemi de oldukça sık kullanır fakat suda beklettiğimiz yukalar suya alıştığından gelişim gösterirken fazla su isteyecektir. Direk toprağa ekerseniz daha sağlıklı olacaktır. Çoğaltma işlemini dilediğiniz gibi gerçekleştirebilir, yukanızın devamlılığını sağlayabilirsiniz. 

Yuka Çiçek Açar Mı?

Bakımı iyi yapılmış, yerini seven bir yuka çiçeği gövdeden aşağı doğru beyaz salkım şeklinde çiçek açmaya başlayacaktır. Yaz mevsiminin sonuna doğru çiçek açma işlemi gerçekleşir. Rozet görünümlü çiçekleri oldukça dikkat çeker.

Yuka bitkisinin yanlarından sivri ve yeşil yapraklar uzarken ortasında beyaz kocaman bir çiçek buketi görüntüsü insanları ayrıca mest eder. Dekorasyon alanında başarılı bir seçim olacaktır. 

Yuka Saksı Değişimi

Yuka bitkisi diğer salon bitkilerine nazaran daha hızlı büyür. Fakat senede 1 kez saksı değişimi yeterli olacaktır. Bulunduğu saksının bir boy büyüğüne aktarmalısınız. Aktarma işlemini yaparken ana kökü saksıdan oldukça dikkatli bir şekilde çıkarmaya özen gösterin.

Bitkiyi yeni saksısına alın. Eski toprağından da kullanarak bitkinin daha çabuk adapte olmasını sağlayın. Son olarak da can suyunu verip saksı değiştirme işlemini tamamlayın.

Sizlerde böyle cazibeli bir bitkiye ev sahipliği yapmak istiyorsanız sitemizde ki birbirinden güzel yuka bitkilerine göz gezdirebilir ve güvenilir şekilde siparişinizi oluşturabilirsiniz.