TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Siparişini Takip Et
Sepetim0TL

Teraryum

Sıralama:

Teraryum Siparişi, Teraryum Bitkileri ve Fiyatları

Bitkiler hayatın devamlılığı için olmazsa olmaz canlıların başında geliyor. Bitkiler olmadan insanlar ihtiyaç duydukları oksijeni ya da diğer gıdaları elde edemezler. Bu da insan yaşamının sonu anlamına gelecektir. Bitkiler yaşamın devamlılığının yanı sıra muhteşem görüntüsü ve günden güne değişen gelişimi ile insanları mutlu etmektedir. Bu sebeple de insanlar sürekli olarak evlerinde ya da işyerlerinde bitki yetiştirmeyi tercih etmektedir.

Bitki yetiştirmek için çok geniş alanlara ihtiyaç duyulduğu düşünülebilir. Ancak son dönemde ortaya çıkan teraryum aslında çok da büyük alanlara ihtiyaç duymadan bitkilerle kaplı bir bahçeye sahip olunabileceğini kanıtlamıştır. Uzun süre dayanan ve her geçen gün daha güzel bir hale gelen teraryum ile bitki yetiştirmenin keyfini sürebilirsiniz.

Teraryum Nedir?

Teraryum kelimesi dilimize Latinceden geçmiş olan kelimelerden bir tanesidir. Son birkaç yıldır hayatımızda olduğundan birçok insan bu kelimeyi ve anlamını bilmez. Teraryum Latincede iki farklı kelimenin bir araya gelmesi ile oluşmuş bir kelime grubudur.

“Terra” kelimesi toprak anlamına gelirken “Arium” kelimesi de akvaryum anlamına gelmektedir. Bu iki kelimenin birleşmesi ile birlikte teraryum kelimesi oluşmuştur. Topraklı akvaryum olarak dilimize uygun bir anlam getirilebilmektedir.

Bilindiği üzere bitki yetiştirmek için toprağa ihtiyaç duyulurken genellikle topraklar bahçelerde ya da saksılarda bulundurulur. Ancak teraryum modellerinin tercih edilmesi ile birlikte toprak ve üzerinde yetişen bitkiler cam bir fanusun içerisinde olacak ve rahatlıkla izlenebilecektir.

Teraryumun Tarihçesi

Teraryum ülkemizde son birkaç yıldır popüler olan ürünlerden bir tanesidir. Ancak tarihine baktığımızda onlarca yıldır insanların hayatında olan bir ürün olduğu anlaşılacaktır. Bilindiği üzere hava kirliliği çok uzun zamandır insanlar için sorun oluşturmaktadır. Geçmiş yıllarda makineleşme devrinin başlaması ile birlikte hava kirliliği maksimum seviyeye ulaşmıştır. İlk etapta makinelerin yaydığı zehirli gazları engelleyecek filtre sistemleri kullanılmadığından büyük şehirlerde ciddi seviyede hava kirlilikleri yaşanmıştır.

1830’lu yıllarda Londra hava kirliliği yaşayan şehirlerden bir tanesi olarak gösterilebilir. Londra’da yaşamına devam eden Dr. Nathaniel Ward bitki yetiştirmeyi sevse de şehirdeki hava kirliliği bitkilere zarar veriyordu. Bitkileri için her zaman daha iyi bir ortam hazırlamak isteyen Dr. Ward bu doğrultuda bir buluşa imza attı. Bitkilerle devamlı olarak uğraştığı için evinde sürekli olarak toprak bulundururdu. Bitkilerin topraklarını değiştirir ve onların gelişmesi için çaba sarf ederdi.

Toprak değişimi sırasında kavanozlara aldığı toprakları orada unuttu. Bir süre sonra geldiğinde ise kavanozların içerisinde de bitkilerin yetişebileceğini fark etti. Ayrıca hava kirliliğine de daha az maruz kalacakları için artık bitkilerini bu şekilde yetiştirmeye başladı. Teraryum çiçek bahçesi de bu şekilde ortaya çıktı. İlk defa kullanıldığı andan günümüze gelene kadar büyük değişimlere uğrayan bu ürün 200 yaşına yaklaşırken son derece şık ve muhteşem bir görüntü ortaya sunuyor.

Teraryum İçerisindeki Diğer Bitkiler

Cam bir fanus içerisinde gelişimine devam edebilecek bitki sayısı çok fazla değildir. Tüm bitkiler cam fanus içerisinde büyüyemez. Yalnızca kaktüsler bu şekilde büyümeye ve gelişmeye uygun olan bitkilerdir. Hem dayanıklı hem de uzun ömürlü olan kaktüs türleri teraryum içerisinde rahatlıkla yaşamına devam eder. Birkaç farklı kaktüsün bir arada kullanımı da uygun olacaktır. Benzer özelliklerdeki kaktüsler kullanılarak hazırlanan teraryumlar muhteşem bir görüntü ortaya çıkarabilmektedir.

Teraryum gibi popülaritesi yükselen bir diğer ürün olan sukulent de teraryum içerisinde yetiştirilebilir. Sukulentler de bir kaktüs türü olduğu için bu ortama dayanabileceklerdir. Kısaca teraryum aranjmanları olarak geçen sukulent ve kaktüsler arasından en ilgi çekici olanları seçebilir ve muhteşem teraryumlara sahip olabilirsiniz.

Teraryum Aranjmanında Kullanılan Malzemeler

Cam fanuslarda yetiştirilecek olan bitkiler için birçok farklı malzeme kullanılabilmektedir. Bunlardan bazıları gereklilik olurken bazıları yalnızca estetik bir görüntü katabilmek adına tercih edilen ürünlerdir. İlk olarak taşlar ve toprak kullanımı gereklidir. Sukulentlerin ve diğer kaktüs türlerinin teraryum içerisinde yetişebilmesi için toprak ve taşların kullanımı şarttır. Büyük ebatlardaki taşlar hem toprağın hava almasını sağlayacak hem de güzel bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

Taşın ve toprağın yanı sıra estetik açıdan katkı sağlayacak olan ürünler kullanılabilir. Teraryum malzemeleri içerisinde minyatür evler, çitler, hayvan figürleri ya da çeşitli eşyalar kullanılabilmektedir. Bunlar tamamen görünüşü olumlu yönde etkilemek amacıyla yapılan işlemlerdir. Önemli olan siz nasıl bir teraryum istiyorsunuz bunun cevabını bilmek. Bir çok ekstra ürünle teraryumunuz kalabalık mı olsun, yoksa bir kaç malzemeden oluşan sade ve şık bir tasarım mı olsun. Bu noktada karar sizin. Birbirinden farklı teraryum seçeneklerimizi inceleyerek karar verebilirsiniz.

Hediye Teraryumlar

Teraryumları özel günlerde gönül rahatlığıyla hediye edebilirsiniz. Hediye edeceğiniz kişi ile samimiyetiniz önemli bir etmen değildir. Çok yakın bir arkadaşınıza, aile bireylerinize, eşinize ya da iş arkadaşınıza rahatlıkla teraryum hediye edebilirsiniz. 

Anneler günü teraryumların en çok tercih edildiği özel günlerden bir tanesidir. Bizim için çok değerli olan annelerimize alacağımız teraryumlar uzun süre onlarla kalacak ve her zaman onlara bizi hatırlatacaktır. Yeni iş hediyesi olarak da teraryumlar doğru bir tercih olacaktır. Ofis ortamında çalışan kişilere edilen bu hediyeler masa dekorasyonunun çok daha iyi bir düzeye gelmesini sağlar.

Sevdikleriniz için hazır olan teraryum modellerinden seçimler yapabilirsiniz veya firmamızla iletişime geçerek özel teraryumlar hazırlatabilirsiniz. Sevdiklerinize unutulmaz hediyeler edebilmeniz için buradayız. En özel teraryumları sizler için hazırlıyoruz.

Teraryum Fiyatları Ne Kadar?

Teraryum fiyat konusunda çok geniş bir yelpazede karşımıza çıkabilen bir üründür. Kullanılan cam fanusun büyümesi, içerisinde kullanılan bitkilerin sayısındaki artış, kullanılan dekorasyon malzemelerinin fiyatı derken fiyatlar birçok farklı etmenden etkilenebilmektedir. Bu durum teraryum fiyatlarının çok yüksek seviyelere de yükselebilmesi anlamına gelir.

Teraryum fiyatları genel olarak 300 TL fiyattan başlar ve 2000 TL seviyesine kadar uzanabilir. Satışa sunulan teraryumlar arasından seçim yapılırken fiyattan çok ödenen ücrete karşılık alınan teraryumun kalitesine bakılmalıdır. Eğer nadir bulunan teraryumlar kullanılıyorsa, değerli dekorasyon ürünleri varsa ve muhteşem bir görüntü ortaya çıkmışsa gönül rahatlığıyla satın alınabilir.

Teraryum Siparişi Nereden Verilir?

Özel günlerde teraryum satın almak istiyorsanız sipariş için en doğru adres her zaman Wish Flowers & Design olacaktır. Klasik teraryum seçeneklerinden sıkılan ve özel ürünler görmek isteyen kişiler için firmamız muhteşem tasarımlar ile karşınıza çıkmaktadır. Firmamız sizlere çok sayıda farklı teraryum sunacaktır. Teraryumların ebatları ve içerisinde bulunan bitkilerde değişiklikler göstermektedir. Bu bilgileri net bir şekilde incelemeniz ve sizin için uygun olan ürünleri seçmeniz gerekmektedir.

Sitemizde yer alan teraryumlar arasından seçimlerinizi yaptıktan sonra rahatlıkla sipariş verebilirsiniz. Vereceğiniz siparişler aynı gün içerisinde adreslere ulaşmaktadır. Bunun yanı sıra teraryum siparişlerinize özel notlar da ekleyebilirsiniz. Yaklaşan özel günleriniz için en doğru tercihlerden bir tanesi kesinlikle teraryumlar olacaktır.