TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Sepetim0TL

Bonsai ağacı, son yıllarda oldukça popüler hale gelen bir bitkidir. Bonsai ağacının görünüm olarak oldukça dikkat çekmektedir. Çevremizde gördüğümüz ağaçlar ile hemen hemen aynı bir yapıya sahiptir. Bonsai ağacı, küçük boyutlarda karşımıza çıktığı için ev ortamında yetiştirilmeye de uygundur. Fakat bu ağacın karakteristik özellikleri göz önünde bulundurulduğunda bahçe ortamında yetiştirilmesi daha uygun olmaktadır. 

Bonsai ağacının bakımı çok zor değildir. Fakat ağacın canlılığını koruyabilmesi için bakımının eksiksiz ve doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bonsai ağacı günümüzde hem bahçelere ekilmekte hem de saksılarda özel aranjmanlarla karşımıza çıkmaktadır. Bu ağaç, özel görünümü ve şıklığı ile insanları etkilemektedir. Bonsai ağacı, son yıllarda hediye olarak da çok fazla tercih edilmektedir. İnsanlar sevdiklerine değer verdiklerini hissettirmek için çiçek hediye etmektedirler. Bonsai ağacı da son derece özel ve şık bir hediye olarak öne çıkmaktadır. 

Bonsai ağacı bakımı kapsamında ağacın yerinin belirlenmesi de oldukça önemlidir. Bonsai ağacı için gerekli ışık ve ısının sağlanabileceği ortamın seçilmesi gerekmektedir. Bu ağaç ışık ve ısı alan ortamlarda daha sağlıklı bir şekilde yetişmektedir. 

bonsai ağacı bakımı

Bonsai Ağacı Nasıl Sulanmalıdır?

Bonsai ağacı sulanırken dikkatli olunması gerekmektedir. Bu ağacın sulama rutini mevsim koşullarına göre farklılık göstermektedir. Yaz mevsiminde sıcaklığın etkisi ile haftada en az iki kere sulama yapılması tavsiye edilmektedir. Kış mevsiminde ise haftada bir kere sulama yapılması yeterli olmaktadır. Burada önemli olan nokta sulamada kullanılan ölçeğin her sulamada aynı olması gerektiğidir. 

Bonsai ağacı, akşam sulandıysa ve sabah saksıda su birikmesi olduysa ilk olarak o suyun boşaltılması gerekmektedir. Saksı içerisinde biriken suyun boşaltılması ile bitkinin böceklenmesinin önüne geçilmektedir. Bonsai ağacının toprağının suya ihtiyacı olup olmadığı kolaylıkla anlaşılmaktadır. Toprağa dokunarak kuru ya da ıslak olduğu gözlemlenmektedir. Bitkinin toprağı kuru ise sulama yapılması gerekmektedir. Toprak ıslak ise sulama rutininin bir gün ertelenmesi doğru olacaktır.

Bonsai Ağacı Nasıl Çoğaltılır?

Bonsai ağacının nasıl çoğaltılacağı son yıllarda fazlasıyla merak edilmektedir. Bonsai ağacını çoğaltmak oldukça kolaydır. Bu bitkinin köklerinden çıkan yeni dalların kökten ayrılıp tekrardan dikilmesi ile çoğaltma işlemi gerçekleşmektedir. Dalların yeniden dikilmesi ile yapılan çoğaltma işlemi çok çabuk sonuç vermektedir. Son derece sağlıklı ve canlı bir şekilde büyüyen bonsai ağaçları çoğaltarak daha geniş kullanım alanı oluşturabilirsiniz.

Firmamız üzerinden uzman ekibimizle iletişime geçerek bonsai ağacının bakımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İnternet adresimiz üzerinden birbirinden kaliteli ve bakımlı bonsai ağaçlarını inceleyebilirsiniz. Tarzınıza en uygun modeli kolaylıkla bulabilirsiniz. Özel aranjmanlarla bütünleşmiş bonsai ağaçlarını sevdiklerinize hediye ederek onların mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz. Firmamızı ziyaret ederek sunduğumuz kaliteli hizmetleri inceleyebilirsiniz. 

Bonsai Ağacı Nasıl Budanır?

Bonsai ağacının budamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bitkilerin bakım aşamaları arasında en önemli olanlardan biri budama aşamasıdır. Bitkinin ana dalları şekillendikçe budama işlemi için uygun ortam oluşmaktadır. Bonsai ağacı budanırken genellikle ilkbahar mevsimi tercih edilmektedir. Budama işleminin yılda bir kere yapılması daha iyi sonuçlar doğurmaktadır. Budanacak olan bonsai ağacının saksısının büyük ve derin olması kolaylık sağlamaktadır. 

Bonsai ağacı budanmadan önce budama için gerekli koşulların sağlanması gerekmektedir. Budama işlemi dikkatli ve doğru bir şekilde tamamlandığında bitkinin gelişimi daha sağlıklı bir şekilde ilerlemektedir. Aynı zamanda bitki canlılığını uzun süre korumaktadır. 

Bonsai Bakımı İle İlgili Püf Noktalar

Bonsai ağacının bakımı ile ilgili bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bu bitki için en uygun iklim koşulları ılıman iklim koşullarıdır. Dolayısıyla bitki çok soğuk ya da çok sıcak ortamlarda konumlandırılmamalıdır. Bonsai, güneş ışınına ihtiyaç duysa da güneşe doğrudan maruz kalması gelişimini engellemektedir. Bu bitkilerin ışık alan, aydınlık ortamlara yerleştirilmesi gerekmektedir. Bonsai ağacının kuruyan ya da sararan yapraklarının ayıklanması oldukça önemlidir. 

Bonsai, topraktaki mineralleri son derece hızlı bir şekilde bünyesine katmaktadır. Dolayısıyla düzenli bir şekilde mineral ve vitamin yüklemesi yapılmalıdır. Bitkinin mineral ihtiyacını karşılamanın bir diğer yolu ise yeni toprak eklenmesidir. 

Bonsai Toprağı Nasıl Değiştirilir?

Bonsai toprağı değiştirilirken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bitkinin yeni köklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için eski toprağın değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Bonsai ağacının toprağı genellikle 2 ya da 3 yılda bir değiştirilmektedir. Saksı değişimi yapılırken köklerin belli bir kısmının budanması gerekmektedir. Bitkinin toprak değişimi için en uygun zaman, ilkbahar mevsimi olarak bilinmektedir. Bitkinin gelişim dönemi hız kazanmadan toprağın değiştirilmesi gerekmektedir.

Bonsai toprağının değiştirilmesi için genellikle Nisan ayları tercih edilmektedir. Bonsai toprağının değiştirilmesi için uygun zaman belirlendiğinde ve koşullar sağlandığında ortaya güzel sonuçlar çıkmaktadır. Uzman ekibimizle iletişime geçerek toprağın değiştirilmesi hakkında püf noktaları öğrenebilirsiniz ve gerekli desteği sağlayabilirsiniz. 

Bonsai Ağacı Işığı Sever Mi?

Bonsai ağacı, her daim aydınlık bir ortama ihtiyaç duymaktadır. Bu bitki ışığı sevdiği için karanlık ortamlara yerleştirilmemesi gerekmektedir. Gün ışığını alan yerlere konumlandırılan bonsai ağacı, daha kısa sürede gelişmektedir. 

Bitki ışık almayan bir ortamda ise aydınlatıcı ekipmanlar kullanılarak bitkinin ışık ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Fakat yapay aydınlatıcılardansa gün ışığı alan bitki daha sağlıklı bir şekilde büyümektedir. Bonsai, ihtiyaç duyduğu ışığı alamazsa bitkinin dallarında kuruma ve sararma görülmektedir. 

Wish Flowers & Design olarak sizler için birbirinden kaliteli ve bakımlı bonsai ağaçlarını hazırladık. Firmamız üzerinden özel aranjmanlarla bütünleşmiş bonsai ağaçlarını kolaylıkla temin edebilirsiniz. Uzman ekibimizle iletişime geçerek bitkilerin bakımı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda internet adresimiz üzerinden ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Firmamızı ziyaret ederek hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Yıllara dayanan tecrübemize güvenerek bizleri tercih edebilirsiniz.