TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Sepetim0TL

Çiçek açan kaktüsler, farklı görünüme sahip olması ve egzotik bir havaya sahip olmasından dolayı son derece dikkat çekicidir. Çoğu kişinin favori çiçeği olan kaktüsler, bakımı kolay olmasından dolayı doğada nadir bulunan eşsiz güzelliğe sahip bitkilerdir. 

Çiçek Açan Kaktüsler ve Bakımı

Kaktüslerin bakımı kolay olduğu kadar, susuzluğa da uzun süre dayanıklıdır. Doğru şartlarda bakıldığında kaktüsler çiçek açar ve bu yolla size bir nevi teşekkür eder.

Çiçek açan kaktüs ailesi, sanıldığından çok daha fazladır. Çok şık bir hediye türü olan kaktüsleri, çiçek bakmaktan hiç anlamayan sevdiklerinize bile hediye olarak verebilirsiniz. Çiçek açan kaktüsler şu şekildedir;

Astrophytum

Türkçe ismi ‘’bitki yıldızı’’ olan bu kaktüs, halk arasında çok sevilen bir türdür. Üstten bakıldığında bir yıldızı anımsatmasından dolayı bu ismi almıştır. Görsel güzelliği ile baş döndüren Astrophytum, aynı zamanda dayanıklıdır. 

Güçlü ve uzun kökleri vardır. Çiçek renkleriyle dikkat çeken bu tür sarı, beyaz ya da tamamen açık tonlardadır ve çok erken dönemde çiçek açar. 10-12 derece sıcak alanları sever, düşük ısılarda da fazla sulanma ihtiyacı yoktur. Bu sayede çok kolay bakımı sağlanabilir.

Aporocactus

Çiçek açan kaktüs çeşitleri arasında dikenleriyle, renkleriyle dikkat çeken Aporocactus, köken olarak Meksika’ya dayanır. Gövde kısmı, uzunluk bakımından bir metreye ulaşabilen pek çok ince gövde şeklinde dallanmıştır.

Dikenleri bir nevi kıl şeklindedir. Bu tübüler çiçek açar. Uzunluk olarak yaklaşık 10 cm kadar uzayan bu dalların çiçekleri, türüne göre farklılık gösterir. Ahududu, pembe, turuncu, kırmızı gibi renklerle uzun süre dayanıklıdır.

Bu kaktüsler, ilkbahar ayları boyunca çiçek açabilir. Ancak çiçeklerin açtığı o ilk dönemde, aydınlatmanın yeterli olması önem arz eder. İlkbahar ve yaz aylarında havalandırmaya müsait olan balkon ya da teraslara konulmalıdır. Ancak doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Aporocactusler için en sağlıklı sıcaklık derecesi ise 20-25 C’dir.

Mammillaria

Mammillaria kaktüslerin pek çok sayıda farklı çeşidi vardır. 200’den fazla kaktüs türünü içerisinde barındıran Mammillaria, kaktüs ailesinin en geniş cinslerinden biridir. Kök kısımları silindirik ve küresel gövde yapısına sahiptir. Yumuşak dokusu olan koni biçimli papiller, gövdenin üst kısmında tekdüze sıra şeklinde yerleşmiştir. Farklı renklerde çiçek açan bu kaktüs türü, krem, pembe, beyaz, sarı renklerde çiçekler açabilir.

Bu kaktüs türünün çiçek açma mevsimi, ilkbahar aylarının başlangıcıdır. Kışın uygun sıcaklık derecesi 10,15 C iken yazın 25 C arasındadır. Aşırı sıcak havalarda Mammillaria kaktüslerine su püskürtülmelidir. Diğer kaktüslerde olduğu gibi fazla su bu kaktüs türüne de iyi gelmez. Bu sebeple çok sık sulama yapılması sakıncalıdır.

Rebutia

Rebutia, kaktüs ailesinde en popüler olan türler arasında yer alır. İç mekânlara çok güzel bir hava katan kaktüsleri, etli bir yapıya sahiptir. Gümüş renginde sert, kısa ya da sarımsı dikenlerle örtülüdür.

Rebutia kaktüslerin çiçekleri ortalama 2,5 cm çapındadır. Pembe, krem, mor ya da kırmızı renklere sahip olurlar. Çiçeklenme dönemi ise ilkbaharın son aylarında yaklaşık olarak iki gün kadar sürer. Kaktüsün muhafaza edildiği mekân doğru şekilde havalandırıldığında, bu kaktüs türü doğrudan güneş ışığında olumsuz anlamda etkilenmez. 5 C- 25 C arası sıcaklıklar Rebutia kaktüs türü için elverişlidir. 

Ani sıcaklık değişimlerine son derece iyi şekilde adapta olabilirler. Sulama ise çok nadir yapılmalıdır. Ayrıca toprağın iyice kurumuş olduğundan emin olmadan sulama yapılmamalıdır.

Cereus

Cereus, çiçek açan kaktüs türlerinden biridir. Oldukça uzun ömürlü olduğundan, sahibine doyasıya bakım imkânı sunar. Büyük ve beyaz renkte, vanilya kokan çiçeklerle ilgi çekerler. Bu türün çiçeklenme dönemi ise, yaz aylarının başlangıcı gibidir. Kış aylarında yer aldığı ortamlar için 8-12 C sıcaklık yeterlidir.

Parodia Nivosa

Parodia Nivosa, uzun ve ince bir yapıya sahiptir. Beyaz tüylere benzeyen dikenleriyle kaplı oluşu bu kaktüs türünü kartopu kaktüsü, pudra kaktüsü, toz puf kaktüsü diye isimlendirilmesine sebep olmuştur. 

Yaz mevsimlerinde açtığı çiçekler parlak kırmızı tonlarında ya da turuncu renktedir. Genel anlamda her yerde rastlanabilir bir kaktüs çeşididir ve tüm kaktüsler gibi fazla sudan hiç hoşlanmazlar. Aydınlık mekânlar bu kaktüs için önem arz eder.

Schlosser Kaktüs

Schlosser kaktüs türü, küresel bir gövde yapısı ve bakırımsı renge sahip dikenleriyle dikkat çekmektedir. Limon sarısı renkleriyle oldukça beğenilir. Mevsimsel olarak sulanma periyodları değişkenlik gösterir.

Melocactus Matanzanus

Şapkalı Türk kaktüsü olarak bilinen, görüntüsüyle çok fazla dikkat çeken Melocactus Matanzanus, esasında Küba’ya özgü bir kaktüs çeşididir. Çiçekleri, kaktüsün şapka bölümünde büyür. Bu kaktüs türü, diğer tüm kaktüslere göre ihtiyaçları farklılık gösterir. Soğuk bölgelerden hiç hoşlanmaz ve güneşli yerleri çok sever. Bu sebeple büyüme koşulları iyi şekilde analiz etmeli, ona göre tercih edilmelidir.

Notocactus Magnificus

Notocactus Magnificus, dolgun ve iri bir yapıya sahiptir. Bu nedenle balon kaktüs olarak da isimlendirilmektedir. Büyüdükçe daha çok bir topu andırır. Çiçeklenme dönemlerinde, sarı renkli çiçekler açar. Bu kaktüs türünün fazla sulanmaya maruz kalması, köklerinin zarar görmesine neden olur.

En Güzel Kaktüs Çeşitleri Wish Flowers Design’de

Kaktüsler, doğru şartlar sağlandığından bulunduğu ortama çok şık bir dekorasyon havası katan, uzun ömürlü bitkilerdir. Çiçek bakmayı seven ancak zamanı olmayan sevdikleriniz için kaktüs hediye etmek, akıllıca bir hediye alternatifi olarak karşımıza çıkar. Ayrıca evinizi ya da ofis ortamını renklendirmek için çiçek açan kaktüslerin hoş görüntüsünden faydalanabilirsiniz.

Çiçek hediye etmek, özel günlerde sevdikleriniz yanında olduğunuzu göstermenin en şık yoludur. Bunun için işini özveriyle yapan, güvenilir bir online çiçekçilik firmasından sipariş vermelisiniz. Güvenilir olmayan firmalar, sevdiklerinize karşı mahcubiyet yaşamanıza neden olabilir.

Wish Flowers design, bir online çiçekçilik firmasından beklentilerinizi karşılayabilecek, üst düzey kalite standartlarında hizmet sunar. Geniş ürün skalasının yer aldığı web sitemizden, beğendiğiniz çiçek modellerini, bütçeye uygun fiyatlarda çok şık bir aranjman haline getirebilir, sevdiklerinize adrese teslimat gerçekleştirme imkanından faydalanabilirsiniz.

Kolay alışveriş ve kaliteli hizmeti online çiçekçilik söz konusu olduğunda tek adresi Wish Flowers Design’dir. Sevdiklerinize özel gün ve etkinliklerde varlığınızı mis kokulu, taptaze çiçekler aracılığıyla hatırlatabilir, beklenmedik anlarda onlara çiçek siparişinizle hoş sürprizler yapabilirsiniz. Wish Flowers Design, çiçekçilik konusunda alanının en iyi olmaya devam ediyor. Sizde şimdi tek tıkla canlı çiçeklerin eşsiz güzelliğini, Wish Flowers Design farkıyla deneyimleyin.