TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Sepetim0TL

Difenbahya çiçeği, Araceae familyasına mensup tropikal bir bitki türüdür. Difenbahya bitkisinin halk arasında sıklıkla kullanılan bir diğer ismi ise ağlayan çiçektir. Bu isimle adlandırılma sebebi ise, difenbahya çiçeği bazen yapraklarından küçük damlacıklar halinde su çıkartıyor olmasıdır. Su çıkartma olayı da fazla sulandığı zamanlarda meydana gelir.

 

Gündelik yaşantımızda karşımıza çıkması muhtemel olan difenbahya çiçeği çok fazla rağbet görmekte.  Evlerde, ofislerde, bahçelerde oldukça sık rastlarız bu canlı dostumuza. Difenbahya çiçeğinin bakımı son derece pratiktir. Kolay bakılan bir çiçek olduğundan dolayı çiçek severlerin vazgeçilmez bitki çeşididir. Ağlayan çiçek bakımını detaylarıyla inceleyelim.

Difenbahya çiçeği güneş ışığı olmadan gelişip, büyüyemez. Fakat doğrudan güneş ışığı bitkinin yapraklarını sarartır ve kurutur.. Bu sebeple perde yardımıyla filtrelenmiş güneş ışığı difenbahya çiçeği için yeterli gelecektir. Çiçeğin her tarafının eşit bir şekilde gelişim göstermesini istiyorsanız, yapmanız gereken iki gün arayla bitkinizin yönünü değiştirmek olmalıdır. Bu sayede gün ışığını eşit miktarda alan difenbahya çiçeği orantılı bir şekilde büyüyecektir.

Aydınlık ortamları çok seven bu bitki türü karanlık bir ortamda uzun süre kalırsa maalesef ki solmaya başlayacaktır. Özellikle kış aylarında mümkün oldukça çiçeğinizi bol aydınlık alanlarda muhafaza ediniz. Çok fazla hava akımına maruz bırakmamaya özen gösterin. Difenbahya çiçekleri yerlerinin değişiminden pek hoşlanmazlar. Yerini sevmediğini düşünüp sık sık yer değişikliği yapmadan önce çiçeğinize zaman verin. Çok yaprak dökmeye başlarsa daha aydınlık bir yere alabilirsiniz.              

Difenbahya çiçeğini çok sık sulanmaktan hoşlanmadığı işimizi fazlasıyla kolaylaştırır. Yaz aylarında haftada bir kez, kış aylarında ise on günde bir sulamamız yeterli olacaktır. Tabi ki sulama işleminden önce toprağın nemli olup olmadığını parmağınız test etmenizde yarar var. Çiçeğin toprağı yeteri kadar nemli ise sulanmaya ihtiyacı yoktur. En önemli detaylardan birisi de verdiğiniz suyun dinlendirilmiş, oda sıcaklığında bir içme suyu olması gerektiğidir. Klorlu, soğuk çeşme suları bitkiye zarar verir.

Difenbahya çiçeğinin sararan ve ya çürüyen yapraklarını özenli bir şekilde kesmeniz gerekir. Çünkü çürüyen yaprakların, sağlam yapraklarla temas etmesi halinde sağlıklı olan yapraklar da maalesef ki çürümeye başlayacaktır. Bitkinizin boyu çok uzadıysa, hoş bir görüntü sağlamıyorsa, budayarak daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Fakat budama işlemini gerektikçe yapmanızda fayda var. Sürekli bir budama durumunda bitkiniz bundan kötü etkilenecektir.

Difenbahya Çoğaltma

Difenbahya çiçeğini yapısı gereği oldukça dayanıklı bir bitki türüdür. Bunun yanında çoğaltma işlemi yaparak ister kendi koleksiyonunuzu oluşturabilir, isterseniz de sevdiklerinize armağan edebilirsiniz. Böylelikle birbirinden dayanıklı çok sayıda difenbahya edinmiş olursunuz.  Çoğaltma işlemi oldukça kolay olduğundan zahmetsizce, çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle bitkinin gövdesinde birden fazla dal mevcut ise çoğaltma işlemini gerçekleştirin.

Gövdeye en yakın yerden, steril edilmiş temiz bir bıçak veya makas yardımıyla bitkinin dalını yavaşça kesin. Gövdede kalan kesilen yerin ucunu hava almaması için tarçınla kapatmanızda yarar var. Ardından dinlendirilmiş ve oda sıcaklığında olan temiz bir suya koyun. Köklenmeye başlayan difenbahya dalını yeni bir saksıya alarak güzelce ekiniz. İyi bakıldığı takdirde sağlıklı bir şekilde büyüyüp, olgunlaşacaktır.  Sizde bu sayede gösterişli çiçeğinizin devamlılığını sağlamış olmanın keyfini çıkarın.

Difenbahya Yapraktan Çoğaltma

Difenbahya bitkisi için bir başka çoğaltma yöntemi ise yapraktan çoğaltma işlemidir. Yapraktan çoğaltma işlemi saksı çiçek türleri arasında en kolay çoğaltma yöntemidir. Yapmanız gereken, yapraklarından istediğinizi temiz bir bıçak yardımıyla daldan ayırmak. Ardından dinlendirilmiş bir suya koyarak çimlenmesini beklemek. Belirli bir süre sonra yaprağın çimlenmesiyle, yaprağı yeni saksısına ekebilirsiniz.

Yeni yeni sararmaya başlayan yapraklara da şans vermenizde yarar var. Hemen budama yapıp atmak yerine aynı işlemi sararıp, solmaya başlayan yapraklara da uygulayarak onları da gözlemleyin. Eğer gelişim gösterirlerse sararan yaprakları da böylelikle kurtarmış olursunuz. Bu sayede birçok difenbahya çiçeği elde etmiş olursunuz.

Difenbahya Çiçek Açar Mı?

Evlere, işyerlerine oldukça yakışan difenbahya bitkisi hakkında en fazla merak edilen sorulardan biride difenbahyanın çiçek açıp açmiyacağıdır. Çiçek açan saksı çiçekleri son zamanlarda görsel hareketliliğinden dolayı daha fazla tercih edilir oldu. Kafalarda ki merak uyandıran soruları gelin birlikte cevaplandıralım.

Evet, difenbahya bitkisi de çiçek açar. Fakat bunu bütün difenbahyalar için söylemek maalesef ki mümkün değildir. Sadece bakımı güzel yapılmış, sağlıklı bir difenbahya bitkisi çiçek açar. Çiçek açma işlemi yaz ayında gerçekleşir. Açan çiçekler, içe doğru kıvrılmış yapraklar arasında ince uzun beyaz bir yapıdadır. Difenbahya çiçeği bulunduğu ortamı coşturur, güzelleştirir.

Difenbahya Böceklenmesi

Difenbahya çiçeğinin böceklenmesi çok sık yaşanmayan; fakat ciddi bir sorundur. Böceklenme nedenlerinin arasında en sık karşılaşılan, çiçeğin fazla suya maruz kalmış olmasıdır. Gerektiğinden çok su verildiği zaman kökler çürümeye başlar ve bu sebeple böceklenme meydana gelir. 

Böceklenme görülen toprağa hemen müdahale edilmelidir. Çünkü böceklenen bir bitki sağlıklı bir şekilde gelişemez. Bir suyun içerisinde sigara izmariti koyup 1-2 gün bekletin. Ardından o suyu bitkinin toprağına dökün. Bu yöntem eskiden beri kullanılan ve işe yarayan bir yöntemdir.

Ayrıca dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biride saksı tabaklarını ara ara kontrol edip sulu kalmadığından emin olun. Sulu kalan tabaklarda ihtiyaç dışı suyu atamadığı için çürüme ve böceklenme yapar. 

Difenbahya Toprağı

Difenbahya çiçeği her toprağa uyum sağlayabilecek bir bitkidir. Fakat lifli ve nemli topraklarda çok daha güzel gelişir ve büyür. Bitkinin toprak değişimi için ilkbahar ayları oldukça uygundur. Toprak değişimi esnasında bir boy büyük saksıya almanız çiçeğin daha rahat gelişmesi için önemlidir.

Saksı değişimini tamamladıktan sonra toprağın her yerini eşit miktarda sulayın. Fazla sulama halinde bitkinin kökleri çürümeye ve böceklenmeye başlayacaktır. Bu yüzden nem seviyesini parmak yardımıyla kontrol ederek su ilavesi yapmalısınız.