TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Siparişini Takip Et
Sepetim0TL

Son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan gala çiçeği davetler düğünlerde özellikle hediye tercihlerinde baş sırayı alır oldu. Gala çiçeği isminde anlaşılacağı üzere görkemli ve asil bir çiçektir. Ülkemizde gala çiçeği olarak da anılan çiçeğin asıl ismi Zantedeschia’dır. Familyası Araceae olan Gala çiçeğinin latince adı ise Calla Lily’dir. Gala çiçeği aynı zamanda gelin çiçeği olarak da bilinmektedir. Pembe, mor, sarı, mavi, turuncu gibi farklı farklı renkleri olsa da sıklıkla tercih edilen beyaz gala çiçeğidir.

Gala çiçeği en çok sevilen çiçeklerden biridir. Gala çiçeğini büyütmek isteyenler özellikle çiçeğin bakımı ile yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi edinmek isterler. Biz sizler için araştırmasını yaptık. Gala çiçeği nedir, gala çiçeğinin bir hikayesi var mıdır? Gala çiçeğinin bakımı nasıl olmalıdır? Gala çiçeğinin Latince anlamı nedir? İşte Gala çiçeğine dair ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar...

Gala Çiçeği Anlamı

Gala çiçeğinin Latince anlamı Calla Lilly'dir. Calla Lilly, gelin çiçeği demektir. Eskiden beri gelin olan kadınların düğünlerinde bu çiçeği taşıdığı bilinmektedir. Gala çiçeği Latince’de gelin anlamına gelmekteyken bazı dillerde saflık ve temizlik anlamına gelmektedir. Gala çiçeğinin kendine has bir hikayesi yoktur.

Tıpkı beyaz bir gelinlik gibi saflığı simgeleyen beyaz gala çiçeği herkesi büyülemeyi başarmıştır. Sadece gelin buketi gelin çiçeği olarak değil bahçe bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Bahçemizi ve evimizi süsleyen bu nazlı, narin çiçeğin farklı görünümü herkesin başını döndürür adeta.

Gala Çiçeğinin Özellikleri

  • Çok yıllık uzun ömürlü bir bitkidir.
  • Gala çiçeğinin yaprakları kıvrımlıdır.
  • Gala çiçeği oldukça narin bir çiçektir. Bu yüzden kırılmaya müsait bir çiçektir.
  • Saksı değişimleri senede sadece bir kez yapılmalıdır. Genellikle saksı değişimi Nisan - Mayıs aylarında yapılır.
  • Gala çiçeği kökten çoğalan bir çiçektir. Köklerinden ayırma yöntemi ile çoğaltılabilir. Yumrulu bitkilerdendir.
  • Çiçekleri genellikle beyaz rengindedir.
  • Gala çiçeği düzenli bir şekilde gününde ve aynı ölçüde dakik olarak sulanmalıdır.
  • Gala çiçeği direkt güneş görmemeli, rüzgar almamalı fakat gerektiği kadar ışık alabileceği birir yerde yetiştirilmelidir.
  • Gala çiçeği insanlık için saflığı ve temizliği simgeler.

Gala Çiçeği Nasıl Bakılır?

Gala çiçeğinin ne denli zarif ne denli narin bir çiçek olduğundan bahsettik. Peki, bu kadar narin biri çiçek nasıl bir bakım ister? Gala çiçeği direkt olarak gün ışığına maruz kalmayı sevmez. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir bu olası bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak için çiçeğin gün ışığı almayan yönü belirli aralıklarla gün ışığına doğru çevirmelisiniz. Bu sayede gala çiçeğinin bir yöne doğru eğilimini engelleyebilirsiniz. 

Gala çiçeği az ışık aldığı zamanlarda yeteri kadar beslenemeyeceğinden çiçeklerinde solma ve kararma meydana gelebilir bu hususa da dikkat etmek gereklidir.

Gala çiçeği; yaz aylarında haftada 2 kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksının üstünden sulanmalıdır. Yazın sulama tekniği için genellikle pazartesi ve perşembe günleri tercih edilirken kışın sulama tekniğinde yalnız pazartesi günleri tercih edilir. Sulama hususunda dikkat edilmesi gereken iki şey vardır: İlk olarak sulama esnasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalıdır. İkinci husus ise çiçeğe dökülen su saksının dibinde birikmiş ise yani akşam fazla sulanmış ise sabahleyin sadece tabakta biriken su dökülmelidir.

Gala çiçeğinin çoğaltılması ise bitkinin köklerinden ayırma yöntemiyle olur. Bitkinin köküyle birlikte çıkarak üst kısımlara doğru uzanan ince kısımlar oluşur. Bu kısımlardan bitkiye benzeyen yeni bitkiler oluşturur. Siz de elde edilen yeni bitkileri alıp ufak bir saksıya dikilerek yeni gala gelin çiçekleri oluşturabilirsiniz.

Gala Çiçeği Siparişi

Gala çiçeğinin ne denli sevildiğinden ve ne kadar şık bir çiçek olduğundan bahsettik. Gala çiçeği öyle bir çiçektir ki sadece düğün, nişan gibi davetlerde değil evinizde de dekoratif amaçlı yetiştirebileceğiniz bir çiçektir. Oldukça işlevsel olan bu çiçek hem buket olarak kullanıma uygundur hem de saksı bitkisi olarak kullanıma uygundur. 

Gala çiçeği toprak seven bir bitkidir. Rahatlıkla bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Çoğunlukla beyaz çiçekleri vardır. Ama siz alışılmışın dışında bir gala çiçeği isterseniz pembe, mor, sarı, turuncu gibi farklı renklerdeki gala çiçeklerini tercih edebilirsiniz. İnce kısımlar ve narin yapraklara sahip olan gala çiçeği yaka çiçeği olarak da kullanılmaktadır.

Düğünlerinde uyumlu olmak isteyen çiftler gelin çiçeği ve yaka çiçeği olarak gala çiçeğini tercih etmektedir. Zarif bir çiçek olan gala çiçeği yaka çiçeği olarak tercih edilebilecek en doğru çiçeklerdendir. Zarafetin yanında asilliğin de temsilcisi olan gala çiçeğine sitemizden ulaşabilirsiniz. Gala çiçeği sipariş ver seçeneği ile Wish Flowers Design’ın sizin için hazırladığı özel tasarım buketlere ve çiçeklere ulaşabilirsiniz. Gala çiçeğinin narinliğini ve zarifliğini hesaba katarak tasarlanan tasarımlar kargo boyunca asla zarar görmez. Size kusursuz bir şekilde ulaşır. Yapmanız gereken tek şey gala çiçeği gönder seçeneğine tıklayarak size uygun teslimat tarihini seçmek.

Gala Gelin Çiçeği

Gala çiçeğinin aynı zamanda bir gelin çiçeği olduğundan bahsettik. Gala çiçeği öyle çok yönlüdür ki gala çiçeği online alışveriş içinde rekorlar kırmıştır. Hem düğün, nişan, davet ve balo gibi şölenlerde hem evde, bahçede saksı bitkisi olarak kullanıma uygundur. Beyaz rengiyle asilliği ve zarafeti temsil eden gala gelin çiçeği doğal görünmek isteyen çiftlerin hem gelin çiçeği hem de yaka çiçeği olarak düğünlerde yerini almaktadır. Gala çiçeği isminin getirdiği asaletin yanında kıvrık yapraklara sahip olmasıyla, uzun ince kısımlarıyla asil ve zengin duran bir çiçektir.

Bir davet düzenleyecekseniz, evlilik arifesindeyseniz ve gelin buketi ile yaka çiçeği arıyorsanız ya da evinizi, bahçenizi süslemek istiyorsanız gala çiçeği tam size göre! Gala çiçeği her ihtiyaca karşılık verebilecek bir tasarıma sahiptir. Bu kusursuz çiçeği biz Wish Flowers Design olarak sizler için tasarladık. En kaliteli en canlı gala çiçeklerine, gala çiçeği buketlerine ve gala gelin çiçeklerine sitemizden ulaşabilirsiniz. Büyük bir özenle hazırlanan gala çiçekleri korunaklı bir şekilde paketlenir ve adrese teslim edilmek üzere doğru zamanda yola çıkar.

Eğer özel bir günü bu muhteşem çiçeklerle taçlandırmak istiyorsanız Wish Flowers Design olarak hem ruhunuza hem gözünüze dokunacak tasarımlar ile karşınızdayız. Sizde özel tasarım olan gala çiçeklerini ya da diğer tüm çiçek modellerini incelemek isterseniz sitemizden tasarımlarımızı inceleyebilirsiniz.