TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Sepetim0TL

Bonsai Ağacı

Sıralama:

Bonsai Ağacı, Mekanın Havasını Değiştirin

Bonsai ağacı, evde saksıda yetiştirilebilen ağaçlardır. Bu ağaç türü ismindeki bon saksı anlamına gelirken, sai de ağaç anlamına gelmektedir. Bu iki kelimenin birleşiminden ortaya çıkan adından da anlaşılacağı üzere, bonsai saksıda yetişen ve gelişen ağaç demektir. Japonların dünyaya tanıttığı bir ağaçtır. Onlara göre, bonsai insan ve doğa arasındaki uyumu simgeleyen ağaç türlerinden biridir. Bonsai felsefesi, tüm sanatlarla iç içedir ve onları temsil eder. Dünyaya Japonlar tanıtsa da, bonsai bitkisinin kökeni Çin’dir.

Wish Flowers & Design sayfamızda yer alan bonsailer de, iç mekanınızın havasını değiştirmeye şimdiden hazır. Şık görüntüleri, ufak boyları ve kolay bakımlarıyla, kendinizi şımartabilirsiniz. Evinize, ofisinize konumlandırabilir, dışarıdaki doğayı evinize getirebilirsiniz. Sadece kendinize değil sevdiklerinize de Wish Flowers & Design kalitesini temsil eden bonsai ağacı türlerini hediye olarak verebilirsiniz. 

Bonsai Çiçeği Nedir?

Bonsailer, saksılarda yetişen minyatür ağaçlardandır. Küçük boyda olmaları onların bir sorunu olduğunu göstermez. Sadece belirli tekniklerle ve aşılarla yapıları değişmiş, evrimleşmişlerdir. Genetikleri ağaçlarla aynıdır. Bu nedenle bonsailer, sadece dış mekanda yer alan, iç mekanlara giremeyen ağaçların ofis ve ev gibi kapalı ortamlarda da yetişmesine imkan tanır. 

Bugün bilinen modern bonsai sanatı, Japonlarda 19. yüzyıl civarlarında ortaya çıkmıştır. Heykeli yapan heykeltıraş, resim çizen ressam gibi, bonsailer de bitki yetiştirenlerin elinden çıkma bir sanattır. 19. yüzyılda Paris’teki Dünya Fuarı’nda, bonsailer tüm dünyaya tanıtılmıştır. O yıllarda minyatür bir ağacın olması ve evlere girmesi tuhaf görülse de, zaman ilerledikçe bonsailer mekanların her köşesinde bulunmaya başlamıştır. 

Bonsailer her ne kadar bitki olarak gözükse de, bitki kategorisinde yer almazlar. Çünkü bonsai bir tür değildir, ağacı daha hoş bir görünüme kavuşturan bir sanattır. Kapalı mekanlarda bile bir ağaç türünün bulunabileceğini gösteren bir felsefedir. Çoğu ağaç sıcak ve ılık havayı sevse de, bonsailer belirli türlerin istisnası dışında soğukta daha çok gelişim gösterirler. Bonsainin Ficus, Aser, Platanus, Carpinus ve Ardıç türleri bulunmaktadır. 

Binlerce çiçek türünün bulunduğu sitemizde, bonsai ağaçları da sizlerin beğenisine sunulmuştur. Tüm iç ve dış mekanlarınızda yetiştirebileceğiniz bonsai türlerimiz, kolay alışveriş imkanıyla sitemizde yer almaktadır. Dekoratif saksılarıyla gönderdiğimiz bonsai ağaçlarımız, evinizi süslemeye hazır. 

Büyük Bonsai Ağacı

Bonsai sanatı, neredeyse tüm bitki ve ağaçlara uygulanabilir. Bu ağaç türleri, gelişimi aksamış ya da az olan ağaçlar değildir. Sadece öyle görünmesi için pek çok işlem kullanılmaktadır. Hatta bakımına özen gösterilirse, normal ağaçlardan daha uzun bile yaşayabilirler. Ağaçlardan, çalı türlerinden dilediğinizi bonsaiye dönüştürebilirsiniz.

Ancak, bonsailer iç mekanda saksı içine girebildiği gibi, dış mekanda sıradan bir ağaç gibi de kullanılabilmektedir. Evlerin önünde oldukça hoş ve dekoratif gözüken büyük bonsai ağaçları, bahçe işiyle ilgilenen pek çok kişinin tercih ettiği türlerden biridir. 

Büyük bonsai ağacı yetiştirmek istiyorsanız, bonsai ağacı yapım teknikleriyle ağacınızı şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Bilerek yaşlanmış görüntüsü verilen büyük bonsai ağaçları, evinizin önünü, bahçenizi ve peyzaj çalışmalarınızı oldukça süsleyecektir. Bakımına dikkat ettiğiniz taktirde, güzelliğini korumaya devam edecek ve çevrenin enerjisini değiştirecektir.

Bonsai Ağacı Çeşitleri

Her ağaç, çalı ve bitki türünden bonsai elde edilebilir. El işçiliği isteyen, hoş bir görüntü sunan ve ağacın tüm özelliklerini taşıyan bu bonsailer için, elbette daha elverişli olan türleri vardır. Bu ağaç türlerinde bonsailer daha çabuk ve daha güzel ortaya çıkmaktadır. 

Hint İnciri Bonsai Ağacı

Bu ağaç, Buda ile özdeşleşen bir bonsai ağacı türüdür.  Ficus Religiosa da denilen bu Hint inciri bonsai ağacı, Buda’nın aydınlanma yaşadığı ağaçtır. Bu nedenle ismi Kutsal İncir Ağacı olarak da geçer. Harika bir şekilde bonsai görntüsü verilebilir, bonsai ağacı olmaya en elverişli ağaçlardan biridir. 

Dilediğiniz şekli verebileceğiniz bu bonsai türü, çabucak büyümektedir. Heybetli görüntüsü ile de görenleri oldukça cezbetmektedir. 

Dağ Muşmulası Bonsai Ağacı

Bu bonsai ağacı türü, bonsai sanatına yeni başlayanlar için oldukça uygun bir ağaç türüdür. Kolayca istenilen şekil verilebilir, ayrıca görüntüsü de oldukça tatlıdır. Verdiği muşmula meyveleriyle ağzınız tatlanırken, hem görüntüsü hem bakımıyla yetiştirilmek için sizleri cezbeder.

Çalı türlerinden olan dağ muşmulası bonsai ağaçları, küçük olduğundan daha rahat şekil verilmektedir. Dağ muşmulasına uygun seçilen saksılarıyla uyum oluşturan bu bonsai türü, muşmulalarla da renklenmektedir. 

Japon Akçaağacı Bonsai Ağacı

Akçaağacı, normal bir ağaçken de oldukça güzel bir bitkidir. Şurubu da oldukça tatlı ve lezzetlidir. Japon akçaağacı bonsai ağacı da görüntüsü ve yapraklarıyla iç açıcıdır. Bu ağaç, Japonya, Çin ve Kore’de yetişen bir türdür. 

Pembe, mavi ve sarı gibi pek çok renk tonuna sahip kocaman yapraklarıyla, güzel bir görüntü sunarlar. Özellikle yaprak rengine ve gövde yapısına göre koyduğunuz uygun bir saksıyla, oldukça dekoratif gözükecektir. Bu bonsai türü, diğer ağaç türlerine göre daha zor şekillenen bir yapıdadır. Bu nedenle bonsai sanatçıları, Japon akçaağacı bonsai ağacını şekillendirebilmek için oldukça heveslidir.

Bonsai Ağacı Özellikleri

Doğadaki normal ağaçlar, besinlerini topraktan aldıkları için köklerinin oldukça gelişmiş ve uzun olması gerekir. Bu sayede su, humus gibi ihtiyacı duyduğu her şeye topraktan ulaşır. Ayrıca kökler ağacın dengesini sağlar. Özellikle büyük gövdeli ağaçlarda kökler yeterince gelişmemiş ve zayıfsa, o ağacın yerinde sağlam durmaması kaçınılmazdır. 

Bonsai ağaçları, saksıda yetişen ağaçlardandır. Bu nedenle toprağın en derinlerine inen upuzun bir kökü olmak zorunda değildir. Zaten saksıda bu da mümkün olamaz. Bu nedenle, ağacın gelişimine ve beslenmesine zarar vermeyecek şekilde köklerini istediğiniz gibi kısaltabilirsiniz.

Sadece saksıda olduğu için değil, bonsai ağacınızda genç ve sağlam yeni köklerin çıkması için de köklerin kesilmesi gerekir. Bu kök kesme işlemi, yılda bir yapılırsa bonsai ağacınız oldukça iyi gelişim gösterebilir.

Wish Flower & Design’la sizlere ulaştırdığımız bonsai ağaçlarınızın köklerini bu şekilde budayabilirsiniz. Bu köklerin kısa olması, bonsai ağaçlarının belirleyici özelliklerindendir. Sayfamızdan temin edebileceğiniz bonsai türleri ile, siz de bu deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Ağaçlar aynı zamanda doğadaki tüm olaylara maruz kaldıkları için, gövde ve dalları zarar görebilir, kırılabilir, yıkılabilir, uzayabilir ve yayılabilir. Çünkü doğa içinde serbesttirler. Onlaı budayn ya da bakımını yapan herhangi bir faktör olmadıkça, bu şekilde gelişim gösterirler.

Ancak saksıda büyüyen bonsailer için böyle bir şans yoktur. Serbest ortamda olmadıkları gibi, düzgün bakımı yapılmazsa görüntüsü bozulabilir. İşte işin bu kısmı, bonsai sanatçılarının marifetine kalmış. Pek çok teknik uygulayarak, hem doğadaki bir ağaç gibi serbestçe uzamasını önlerler, hem de doğadaki ağaçlara benzer bir görünüm vermeye çalışırlar.

Sitemizdeki yetenekli bonsai sanatçılarının elinden çıkma bonsai türlerimizle, bu eşsiz görüntüye uygun fiyatla sahip olabilirsiniz. Görüntüleri ve dekoratf duruşlarıyla sizleri çağıran bonsailerimiz sizlerle.

Bonsailerin bir diğer belirleyici özellikleri de, neredeyse hepsinin yıllanmış görünmesidir. Bonsai sanatıyla süslenmiş pek çok ağaç ve çalı türü, oldukça yaşlı gözükmektedir. Bu ağaçların sorunundan kaynaklanmaz. Bonsai ağaçlarının böyle görünmesi, isteyerek yapılan bir şeydir. Hatta ağacın sadece görüntüsünün yaşlı durması istenmez, ağacın yaşlanmasını hızlandıracak birtakım şeyler bile yapılır.

Bonsai Ağacı Bakımı

Doğadaki her şey gibi bonsai ağaçları da özenli bakım istemektedir. Bonsai bakımı önemli olsa da, asla zahmetsiz değildir. Bu nedenle bakmasını bilen ya da bilmeyen, vakti olan olmayan doğa düşkünü herkes, bu ağaç türlerini yetiştirmektedir. 

Bonsai ağacı bakımı, püf noktalarına dikkat edildiğinde oldukça kolaydır. Ne çok sıcak, ne de çok soğuk ortamları severler. Bu nedenle evinizde olan bonsai ağacının, güneş alabilen ve çabuk ısınan bir ortamda olması gerekmektedir. Ilık yerler onlar için biçilmez bir kaftandır. Aydınlık ortamlarda çok hızlı gelişirler. Güneş ışığını alan ama filtreleyen yerlerde olması, onları oldukça hızlı güçlendirecektir.

Toprağında bulunan tüm besinleri çabucak tüketirler. Bu nedenle besin takviyesini sürekli olarak yapmanız, bonsai ağacınızı güzelleştirecektir. Kışın kapalı mekanlarda yetişen bonsailer, serin ve aydınlık ortamlarda olmalıdır. Yaz sıcağı yavaş yavaş kendini gösterdiğinde, evinizde yetiştirdiğiniz bitkiyi dış mekan bonsai ağacı olarak büyütebilirsiniz. 

Bahçe gibi yerlerde daha rahat ve çabuk gelişim gösterseler de, iç mekan bonsailerinde de gereken bakım sağlandığında istenen görünüm elde edilebilir. 

Suya bayılırlar. Bu nedenle yazın günaşırı, kışın da 2-3 günde bir sulanması onları oldukça sağlıklı bir hale getirecektir. Bonsainin bulunduğu saksının tabağına, sürekli su bırakmak güzel bir fikir olabilir. Böylelikle yeterli olduğunu düşündüğünüz su bonsailerinize az gelirse, ağacınız istediği kadar suyu oradan çekebilir.

Saksı değişim işlemi sırasında, toprağı muhakkak kuru tutun. Nemli toprak, kökleri yumuşatacağı için, köklerin taşınma sırasında zarar görmelerine sebep olabilir. Ayrıca saksı değiştirirken toprağını da yenileyecek olursanız, ıslak ve nemli toprak kökten kolayca ayrılmaz. Bu nedenle toprağı yenileme şansı bulamazsınız. 

Bonsai Nasıl Yetiştirilir, Çoğaltılır?

Bonsai yetiştirmek oldukça zor gibi görünse de, dikkat edilmesi gereken noktalar yerine getirildiğinde kolayca tutmaktadır. Bir ağacı büyütmek, beslemek ve geliştirmek yıllarınızı alabilir. Ayrıca bonsai ağacı görünümüne ulaştırmak da oldukça zordur. El emeği ve yetenek isteyen bu iş, bonsai bitkisinin olmazsa olmazıdır. Meşakkatli bir iş olsa da, bitki yetiştiriciliği yapanlar ya da doğaya kendini adayanlar için bunlar tamamen hobidir.

Bonsai yetiştirmenin birden fazla yolu vardır. Ancak tohumdan bonsai yetiştirme söz konusu bile değildir. Çünkü bonsai bir bitki türü değil, ağaç yetiştirme türüdür. Var olmuş bir ağaca hoş, minyatür görüntü vermek ve sanatsal birkaç dokunuş yapmaktır. Bu nedenle bonsai tohumu diye bir şey yoktur. Sadece tohumdan yetişmiş bir ağacın, bonsai tekniği ile bonsai ağacına dönüşmesi mümkündür.

Tohumdan ağacın yetişmesini izlemenin yanı sıra, fidandan bonsai yetiştirme, çelik yöntemiyle bonsai yetiştirme, doğadan aldığınız ağacı bonsai türünde yetiştirme gibi pek çok yetişme türü bulunmaktadır. 

Wish Flower & Design’dan yapacağınız bonsai alışverişinizle, sıfırdan bonsai yetiştirmeciliğine başlamanıza hiç gerek yok. Sizler için saksısına koyduğumuz ve bonsai türünde budadığımız Ficus Ginseng bonsai ağacımız, sizleri büyük bir zahmetten kurtarırken, bonsai yetiştirme deneyiminizi en zevkli haline getirir. 

Bonsai Ağacı Fiyat

Sayfamızdan ulaşabileceğiniz bonsai ağaçlarımız, sizlere ve sevdiklerini en güzel deneyimleri yaşatması için oldukça uygun fiyatlıdır. Her bütçeden ve her kesimden bitkiseverin ulaşabileceği bonsailerimiz, cep yakmayan fiyatlarımızla evinizde yer almaya hazır. 

Hesaplı fiyatlarıyla yüzünüzü güldüren bonsai ağaçlarımız, en çok tercih edilen ürünlerimiz arasındadır. El yapımı seramik vazo içerisine konumlandırdığımız bonsailer, capcanlı ve taze görüntüleriyle elinize ulaşır. Yeşil moss’larla dekorlandırdığımız bonsai ağacımız, doğayı evinize getirirken gözünüze de hitap eder.

Bonsai Ağacı Siparişi

Zevkinize göre seçebileceğiniz bonsai ağaçlarımız, her özel güne hediye olarak düşünülen güzel alternatiflerdendir. Dilediğiniz bölgeye gönderimini sağlayacağımız bu bonsailer, ister sizin ister yakınınızın adresine anında iletilmektedir.

Hızlı teslimatımız ve özenli paketlememizle, bonsai ağacınız zarar görmeden kapınıza kadar gelir. İstanbul içine gönderimini yaptığımız bonsailer, teslimat bölgesine göre fiyatlandırılan uygun fiyatlarla taşınmaktadır. 

Sitemizde güden orkideye, dayanıklı bitkilerden çeşit çeşit, rengarenk çiçek aranjmanlarına kadar aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Doğanın büyülü dünyasına açılan kapıdan, sayfamız aracılığıyla siz de girebilirsiniz. 

Bitkiler ve çiçeklerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, sayfamıza göz atabilirsiniz. Fotoğraflarıyla bile sizi cezbeden çiçeklerimiz, her anınızda sizlerin yanında.