TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Sepetim0TL

Büyük Salon Bitkileri

Sıralama:

Büyük Salon Bitkileri, Yemyeşil Salonlar

Büyük salon bitkileri evlerin olmazsa olmaz dekoratif unsuru haline gelmiş durumda. Yaklaşık beş evden üçünde rastlarız gösterişli salon bitkilerine. Çiçekseverlerin vazgeçilmez tercihleri arasında olan büyük salon bitkilerini ister evlerinize ister ofislerinize alabilirsiniz. Büyük salon bitkileri ile yemyeşil salonlar hayal değil. Üstelik sadece salon değil kapalı balkonlarınıza da oldukça yakışacaklardır. Aynı zamanda sevdiklerinize de hediye edebileceğiniz çok güzel bir alternatiftir.

Özen günlerinizde eşinize, annenize, babanıza, kardeşinize, arkadaşlarınıza yani tüm sevdikleriniz böyle bir hediyeyi son derece mutlulukla kucaklayacaktır. Herkesin zevkine uygun birçok salon bitkisi mevcuttur. Renkleri ve yapraklarıyla her biri kendine has güzelliktedir. Farklı farklı salon bitkilerinden edinerek evinize adeta botanik bir bahçe havası katabilirsiniz. 

Büyük Salon Bitkileri Nelerdir?

Büyük salon bitkileri evlere renk kattığı gibi zamanla evin bir üyesi haline gelirler. Çiçeklerle ilgilenirken adeta terapi görmüş gibi oluruz. Bizleri iyi hissettirip, stresimizi, günün yorgunluğunu atmamıza yardımcı olur sevimli dostlarımız. Peki, büyük salon bitkileri nelerdir? Diye soracak olursanız da gelin hep birlikte inceleyelim.

Büyük salon bitki seçeneği çok fazladır. Evlerimize veya işyerlerimize edinmek istediğimiz salon bitkilerinin ilk etapta görselliği dikkatimizi çeker. Ardından da bakımının kolay olup olmadığı araştırılır. Nihayetinde en önemli unsurların başında bakımı gelir. Göz zevkimize hitap eden ve bunun yanında kolay bakılan bir bitki görünce hemen ediniriz. Büyük salon bitkileri arasında en sık duyulan ve çok tercih edilenler şunlardır:

Kauçuk çiçeği, guzmanya çiçeği, deve tabanı çiçeği, paşa ağacı çiçeği, kurdele çiçeği, begonya çiçeği, benjamin çiçeği, yuka çiçeği, zamia çiçeği, barış çiçeği, avize çiçeği, şans bambusu çiçeği, aşk merdiveni çiçeği, salon sarmaşığı, çin herdemyeşili, dracena marginata, areka palmiyesi gibi daha birçok çeşit mevcuttur.

Bu iç mekan bitkileri bakımlarının kolay oluşuyla da bilinirler. Evlerinize, ofislerinize, balkonlarınıza çok ayrı bir hava katacak salon bitkilerine şans vermeniz, kendinizi de iyi hissetmenize neden olacaktır. Neticede bitkilerin insanlar üzerinde stres azaltıcı bir etkisi vardır. Bazı salon bitkileri ortamdaki kötü havayı temizleme özelliğine de sahiptir. 

Büyük Salon Bitki Türleri

Birçok büyük salon bitki türü mevcuttur. Görselliği ile size en çok hitap eden salon bitkisini hatta bitkilerini seçerek zevkinize uygun bir şekilde evlerinizde dizayn edebilirsiniz. Büyük salon bitkilerinin en çok tercih edilenlerini detaylarıyla inceleyelim.

Yuka Çiçeği: İlk önceliği ihtişamlı yuka bitkisine verelim. Yuka çiçeği canlı ve parlak yaprakları sayesinde oldukça dikkat çeker. Doğrudan güneş ışığından hiç hoşlanmazlar. Doğrudan vuran güneş ışığı yukaların yapraklarının yanmasına sebep olur. Sulama işlemini de haftada iki kez yapıyor olmanız yuka bitkinizi tatmin edecektir. Sulama yaparken verdiğiniz suyun dinlenmiş, oda sıcaklığında içme suyu olması çok önemlidir. 

Para Ağacı Çiçeği: Uzun gövdesi ve parlak yapraklarıyla çok şık bir salon bitkisidir. Hava akımı olan yerlere koymamanızda fayda var. Çünkü para ağacı çiçeği hava akımından son derece olumsuz etkilenir. Yaz kış fark etmeksizin oda sıcaklığında konumlanması gerekir. Kış aylarında olabildiğince az sulamanız gerekecektir. Yaz aylarında hafta bir kez sulamanız yeterlidir. Doğrudan güneş ışığında yaprakları yanabilir. Bu sebeple aydınlık ya da pencereye biraz uzak bir alana koymalısınız.

Guzmanya Çiçeği: Bir başka salon bitki türümüz ise, guzmanyadır. Guzmanya çiçeği renklerinin güzelliği ile akıllarda kalan ve son derece zarif bir bitkidir. Bakımı oldukça kolaydır. Bu yüzden çok tercih edilir. Haftada iki kere su vermeniz ve gün ışığı alan bir yere koymanız yeterli olacaktır.

Benjamin Çiçeği: Benjamin çiçeği çok fazla tercih edilen bir başka bitki türüdür. Küçük yapraklarıyla çok farklı bir havası vardır. Bulunduğu ortamın kötü havasını da temizleme özelliği vardır. Benjamin yarı gölge yerleri ve çok sulanmayı sever. Yaz aylarında özellikle toprağını kontrol ederek sıklıkla sulamanız gerekecektir. Kış aylarında haftada iki kez sulamanız yeterli olacaktır.

Devetabanı Çiçeği: Kalpli ve delikli yaprakları olan tropikal bir bitkidir devetabanı. Desenli yaprakları hoş bir görüntü sağladığı için çiçek severlerin vazgeçilmez tercihlerinden birisidir. Yaz aylarında her gün sulamanız gerekebilir. Kış aylarında da toprağın nemine bakarak su vermelisiniz. Yarı gölge bir yere koymalısınız. Doğrudan güneşe maruz kalırsa yaprakları solacaktır. Geniş ve havadar alanları çok severler.

Begonya Çiçeği: Renklerinin cazibesiyle akıllarda yer edecek begonya çiçeği de büyük salon bitki türleri arasındadır. Begonyalar nemli ortamları çok severler. Fakat toprağı çok ıslak olan begonya çiçeğinin kökleri çürüyebilir. Toprağın ara ara kontrol edilmesinde yarar var. Yaz aylarında sıklıkla su beklerler. Kış aylarında haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır.

Areka Palmiyesi: Bulunduğu havayı temizleme özelliğine sahip olan areka palmiyesi çok fazla tercih edilen salon bitki çeşitlerindendir. Çok sıcak veya soğuk bir ortama koymazsanız çok uzun süre yaşayacaktır. Suyu seven bir bitkidir yaz aylarında bolca, kış aylarında ise toprağı kurudukça sulamanızda fayda var.

Bromelia Ananas Çiçeği: Uzun ömürlü tropikal bir bitki olan bromelia ananas çiçeği ince uzun yaprakların ortasında açan ananasla tüm hafızalarda yer edecek çok dekoratif bir bitkidir. Doğrudan güneş ışığını severler. Tropikal bir bitki olduğundan toprağını nemli ister. Fakat toprağın çok ıslak kalmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Zamia Çiçeği: İnce ve sık yapraklarıyla çok gösterişli bir bitkidir. Bakımı oldukça kolaydır. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı sevmez. Aynı zamanda çok dayanıklı bir bitkidir. Yerini çok kolay benimseyecektir. Haftada iki kez sulamanız yeterlidir. Soğuk su vermemelisiniz. Aksi takdirde bitkinin kökleri çürüyebilir. Sulama işlemini aynı gün, aynı saat aralığında yapmaya dikkat edin.

Medinilla Magnifica Çiçeği: Çiçeklerinin güzelliği ile herkesi hayran bırakan çok şık bir salon bitkisidir. Koyu renkli, çizgili yaprakları mevcuttur. Açan çiçekleri de üzüm salkımlarını anımsatır. Pembe renklidir. Doğrudan güneş ışığına kalmamalıdır. Nemli ortamları son derece seven bu bitkiyi yaz aylarında su püskürtme yöntemiyle sıkça sulamak gerekir.

Antoryum Çiçeği: Pembe renkte açan çiçekleri, kalp şeklini andıran bir yapıdadır. Yaprakların arasından çıkan çiçekler bir anda bulunduğu ortamı renklendirir. Güneşi seven bir bitkidir. Günde en az 2-3 saat güneş ışığı görmelidir. Aksi takdirde çiçek açmayacaktır. Nemli toprakları seven bitki haftada iki kez sulanmayı bekler. Dayanıklı bir bitki olduğu için konumuna çok çabuk adapte olacaktır.

Büyük Salon Bitkileri Kullanım Alanları

Büyük salon bitkileri aslında tüm iç mekanlar için uygun bitkilerdir. Ofislerde, evlerin istenilen odasında ve daha birçok konutta güzel dostlarımıza ev sahipliği yapabiliriz. Aynı zamanda teraslar ve bahçelerinizde oluşturduğumuz seralarda da oldukça rahat bakabilirsiniz. Salon bitkileri adından da anlaşıldığı gibi iç mekanlarda yer almalıdır. Oda sıcaklığında, iyi bir bakımla birlikte hızlıca gelişim gösterecekler.

İç mekanlarda bakıldığı içinde daha uzun ömürlü olacaklardır. Dış mekanlar salon bitkileri için uygun değildir. Özellikle çok soğuk alan ve hava olaylarına maruz kalan salon bitkileri çok hızlı bir şekilde ölmeye başlayacaktır. Bu sebeple edinmiş olduğunuz bitkiyi yağmurdan, kardan korumanız gerekir. Doğrudan vuran güneş ışığı da bitkinizin bir süre sonra solmasına sebep verebilir.

Bu gibi olumsuz olayların yaşanmaması adına salon bitkilerini iç mekanlarınıza dahil etmelisiniz. Salon bitkisi deniliyor olsa da elbette ki evlerinizin bütün aydınlık odaları bitkiler için idealdir. Fakat bu bitkinin türüne de bağlıdır. Bazı bitkiler aydınlık ortamlarda daha hızlı gelişirken, nadiren de olsa bazı bitkiler karanlık denilebilecek odaları daha fazla severler.

Hangi salon bitkisini almaya karar verdiyseniz, edinmeden önce bitti hakkında ufak çaplı araştırma yapmanız iyi olacaktır. Bitkinin hangi koşullarda, evin hangi konumunda daha verimli bir şekilde gelişeceğini öğrenerek harekete geçmelisiniz. Genel olarak büyük salon bitkileri iç mekanlar için uygundur. Ayrıca büyük saksı çiçekleri kategorimize de göz atabilirsiniz.

Büyük Salon Bitki Fiyatları

Salon bitkileri hakkında belirli bir fiyat belirtmek uygun değildir. Çünkü yüzlerce hatta binlerce salon bitkisi mevcuttur. Bitkinin cinsine, rengine, büyüklüğüne, saksı içerisinde kaç adet çiçek olduğuna, hatta ömrüne göre bakılarak fiyatlandırma yapılır. Tohum olarak alacağınız bir salon bitkisi daha az maliyetli olacaktır. Hediye edecekseniz gelişmiş, büyük bir saksı çiçeği tercih etmeniz daha olağandır. Bu durumda ücreti artacaktır.

Neyse ki aldığınız salon bitkilerini çoğaltma yoluyla artırabileceği için, aslında daha fazla bitkiye sahip olmuş olursunuz. Bu sebeple verdiğiniz meblağa değecektir. Biz Wish Flowers Design ailesi olarak en güzel salon bitkilerini en uygun fiyatlarla bir araya getirdik. Eğer sizde bir salon bitkisi edinmeye karar verdiyseniz, sitemize göz gezdirmeden acele etmeyin deriz. Seçmiş olduğunuz birbirinden güzel, canlı dostlarımızı sizlere güvenli bir şekilde ulaştırmaktan mutluluk duyuyoruz.