TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Sepetim0TL

Mandalina Ağaçları

Sıralama:

Mandalina ağacı türü turunçgiller (Rutaceae) familyası içerisinde meyve verebilen bir kış meyvesidir. Mandalina ağacının meyvesinin ismi da ağacının ismi ile aynıdır. Sarı, turuncu renklerde olan mandalina, kabuklu, etli ve sulu bir yapıya sahiptir. Mandalina ağacı toprakta büyük bir ağaç olarak yetişebildiği gibi saksıda da yetişebilir. Mandalina ağacının saksıda yetişen türüne minyatür mandalina ağacı denir. Diğer turunçgiller arasında düşük sıcaklıklara karşı en dayanıklı olan mandalina ağacıdır. Buna rağmen meyveleri düşük sıcaklıklara en hassas olanıdır. 

Evde, ofiste rahatlıkla bakılıp yetiştirilebilen mandalina ağacı özellikle ofis ya da ev hediyesi olarak tercih edilmektedir. Mandalina ağacı, 4 mevsim yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Meyvelerini kış ayları içerisinde oluşturan mandalina ağacı herhangi bir bakım yapılmadan bile belirli bir seviyede meyve verebilir ve yaşamına sürdürebilir. Rahatlıkla yetiştiği yerler ise Ege ve Akdeniz bölgesidir. İklim isteği aşırı olmayan sıcaklıktır.

Mandalina ağaçları, kışın sevilen meyvesi mandalinayı bizlere sunar. Bitkileri seven ve onlarla iç içe olmayı isteyen pek çok kişi de mandalina ağacı temin etmek ister. Mandalina ağaçlarının, bahçede yetiştirilmesi gereken normal boyutlu türleri olduğu gibi, bodur ağaç türü de mevcuttur. Böylelikle bahçesi olmayan ancak meyve veren bir bitki yetiştirmek isteyenlerin adeta gözdesi olur.

Wish Flower & Design olarak sizlere sunduğumuz çiçek türlerinin yanı sıra, mandalina ağaçlarını da satışa sunmaktayız. Bitkilerin gücüne inanarak çıktığımız bu yolda, sizlerin daha fazla türe ulaşmasını sağlamak amacıyla pek çok seçenek üretiriz. Sitemizdeki mini mandalina ağaçları ile de sizlere eşlik etmekteyiz.

Mandalina Ağacı Özellikleri

Pek çok ağaç, genel bilgilere göre ilkbahar ve yaz aylarında meyve verir. Bilindiği gibi bitkiler ısı ve sıcaklık sayesinde aktif hale gelirler. Bahar ayları da bitkilerin bu çalışması için oldukça verimli bir dönemdir. Isı ve sıcaklığın en uygun olduğu bahar zamanları, ağaçların meyve vermesi için dört gözle beklenir.

Ancak yaz meyvelerinin yanında kış meyvelerini de severek tüketmekteyiz. Bu da kışın serin ve soğuk havalarında aktifleşen ağaç meyvelerinin olduğunu gösterir. İşte bu tür ağaçlar arasında, turunçgillerden mandalina ağacı da yer almaktadır. 

Mandalina ağaçları çiçek vermeden önce çiçeklenirler. Ve her harika çiçek gibi, mandalina ağacı çiçeklerinin de muazzam bir kokusu vardır. Bahar aylarının sonlarına doğru çiçeklerini açmaya başlayan mandalina ağaçları, baharın şenliğini adeta müjdelerler. 

Çiçeklerin oluştuğu yerde mandalina meyvesi yetişmeye başlar. Tomurcuklanmadan olgunlaşmaya kadar, tüm süreç boyunca meyveleri yeşildir. Ancak olgunlaşma ve hasat dönemi geldiğinde sarı – turuncu arası bir renk alırlar. Böylelikle mandalinanın yenebilecek hale geldiğini anlamış oluruz.

Mandalina ağaçları bol humuslu, besinli ve kumlu toprakları çok sever. Derin köklü bir bitki olan mandalina ağacının gerekli besinlere ulaşması çok önemlidir. Her ne kadar uzun ve sağlam kökleri olsa da, ağır topraklar besin almasına engel olabilir. Bu nedenle geçirgen, kolayca havalanan ve ağır olmayan topraklar, mandalina ağaçları için idealdir.

Ege ve Akdeniz bölgesinde çokça yetiştirilmesi, sıcaklığı ve ışığı çok sevmelerinden kaynaklanır. Bu bölgelerin özellikle yaz aylarında yaşanan kurak havaları nedeniyle, mandalina ağaçları gelişimini en çok buralarda sürdürebilir. Her ne kadar dayanıklı bir yapıya sahip olsalar da, kış aylarının fazla soğuk ve rüzgarlı havaları onlara iyi gelmez. Bu nedenle sıcaklığın en uygun olduğu yerler bu bölgelerdir.

Mandalina Ağacı Yetiştiriciliği

Tüm bitkilerin profesyonel olarak yetiştirilmesi ciddi bir emek ve sermaye ister. Gelişme dönemlerinde ve hasat zamanında sarf edilen emek paha biçilemezdir. Tüm bunların yanında oldukça zaman isteyen bir iştir. Yetiştirilmesi, aşılanması, budanması ve meyvelerinin toplanması uzun bir süreç gerektirir.

Bu nedenle iyice araştırılmadan ve profesyonel bilgi sahibi olmadan, mandalina yetiştiriciliğine girilmemelidir. Dayanıklı bir ağaç olsa da dikkat edilmesi önemli noktaları olduğundan, rastgele her yerde uzun süreli yaşayamaz. Olası bir zahmet ve boşa harcanan emeğin olmaması için, mandalina ağacının en uygun yetişebileceği yerlerde bu iş yapılmalıdır.

Çiftçi bilginiz yok ancak çiçek ve yeşil yapraklı bitkilerden farklı bir tür yetiştirmek istiyorsanız, Wish Flower & Design’da bulunan minyatür mandalina ağaçlarımıza göz atabilirsiniz. Mandalinanın mis kokusu ve ağacını yetiştirmenin verdiği doygunlukla siz de auranızı değiştirebilirsiniz.

Dayanıklı ve bakımı kolay mandalina ağaçlarımızla, kendi emeğinizle meyve yetiştirmenin zevkini yaşayabilirsiniz. Yapacağınız özenli bakım sayesinde, meyveler olgunlaştığında afiyetle yiyebilirsiniz.

Mandalina Ağaç Budama

Ağaçların gelişimini mükemmel bir şekilde sürdürebilmesi için, sulama, toprak çeşidi, gübreleme ve uygun iklim bulma gibi etmenler oldukça önemlidir. İhtiyaç duyduğu ısı ve ışığı alabileceği bir bölge, besine kolaylıkla ulaşabileceği bir toprağı olmalıdır. 

Ancak tüm bunların yanında budama yapılmazsa, diğer şartlar için harcanan emek ve sermaye boşa gider. Budama yapılmazsa kaliteli bir ürün ortaya çıkmaz, dallar güçsüzleşip kırılır ve ağaç her zaman meyve vermeyebilir. 

Mandalina ağaçlarında da budama zorunlu olarak yapılması gereken şartlardan biridir. Her yıl yapılan budamayla, mandalina meyvesinin verimi ve kalitesi artmaktadır. Budama, dalları kısaltma, açılarını değiştirme ve dalların seyretilmesi gibi işlemlerden oluşur. 

Ağaçlarda oluşan yabani şekli yok etmek, verimlenmiş ağaçların kalitesini bozmamak ve bitkinin daha iyi ışık alabilmesi için budama işlemi gerekir. Mandalina ağaçlarının budanma zamanı, kış mevsimidir. Ancak yılın soğuk zamanları değil, havanın daha yumuşak ve hafif sıcak zamanları budama için idealdir.

Mandalina Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

Mandalina ağaçları meyve verdiğinde de vermediğinde de mükemmel görünen nadir bitkilerdendir diyebiliriz. Sizce de öyle değil mi? Ama yine de mandalina ağacının ne sıklıkla meyve verdiğini henüz mandalina ağacısına sahip olmayanlar bilemiyor. Bu yüzden sıklıkla karşılaştığımız bu soruyu kısaca cevaplamak istedik.

Sağlıklı olan ve bakımı düzenli yapılan tüm mandalina ağaçları her yıl meyve verir. Özenli bakımla lezzetlenen meyvesini her yıl tatmanız mümkündür. Düşünsenize evinizde mandalina yetiştiriyorsunuz, bu harika bir duygu. Hem de sağlıklı bakar düzenli bakımını yaparsanız her yıl bu güzel meyveyi taze taze tüketme şansınız var. Sitemizdeki bodur mandalina ağaçlarında da aynı verimi alabilirsiniz. 

Saksıdaki Mandalina Ağaçlarının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Mandalina ağacı bahçede ve saksıda rahatlıkla yetiştirilebilen bitkilerdendir. Ancak saksıdaki mini mandalina ağaçlarının bakımı, bahçede yetişenlere göre farklı olabilmektedir. Sitemizden temin edeceğiniz mandalina fidanımız ile siz de evde ağaç yetiştirmenin zevkini yakalayabilirsiniz.

Genel olarak sıcağı sevseler de, bodur mandalina ağaçları direkt güneş ışınına maruz kalmamalıdır. Aksi takdirde Wish Flower & Design’la eriştiğiniz mandalina ağaçlarınız, ilk günkü canlılığını ve sağlığını kaybedebilir. Meyvelerini yemek için ziraat ilaçları ve gübre kullanmamalısınız. Bahçedeki mandalina ağaçları için bu unsurlar ağacı korusa da, evde yetişen ağaçlar için aynı şey söylenemez. 

Eğer soğuk bir yerde yaşıyorsanız ancak mandalina yetiştirme deneyimini tatmak istiyorsanız, ağacınızı kışın soğuğundan korumanız mümkün. Rüzgarı almayan bir naylona sarılan mandalina ağacınız, sera etkisiyle gelişebilir. 

Havadar ve hafif toprakları sevdiklerinden, topraklarının havalandırılması gerekmektedir. Senede bir kez yapacağınız saksı ve toprak değişimiyle bunu sağlamanız mümkündür. Böylece mandalina ağacınız besinini kolayca alarak, evinizde bile verimini kaybetmeden gelişimini sürdürür.

Mandalina Ağacı Yaprak Döker Mi?

Birçok ağaç ilkbahar ve yaz mevsiminde açtığı çiçekleri, sonbahar ve kışta dökerler. Bu ağacın yenilenmesi ve kaliteli meyve vermesi için gerekli bir döngüdür. Ancak nadiren de olsa bu kuralı bozan ağaçlar mevcuttur. Bu nadir ağaçlardan olan mandalina ağacının yaprakları, yaz kış ağaçtadır. Ağacın yaprakları dökülmez, tüm yıl boyunca ağacı süslerler.

Mandalina Ağacı Siparişi ve Fiyat

Sitemizden sipariş verebileceğiniz bodur mandalina ağaçlarımız, saksısı ve toprağıyla beraber olarak gönderilmektedir. Özenle hazırladığımız saksı aranjmanıyla, mandalina ağacınızı görür görmez vurulacaksınız. İster kendinize, ister sevdiğinize bir jest yapıp nefis meyvelerini yemek için sabırsızlıkla bekleyebilirsiniz. Kendinizi ve yakınlarınızı şımartabileceğiniz mini mandalina ağaçlarımız, hızlı teslimat ve özenli paketlemeyle sizlerle.

Tazelik garantili minyatür mandalina ağaçlarımıza, tek tıkla siparişle ulaşabilirsiniz. Cep yakmayan bodur ağaçlarımızla, her eve Wish Flower & Design kalitesini ulaştırmaya çalışıyoruz. Teslimat bölgenizi seçerek istediğiniz yere mandalina ağacı gönderimini sağlamaktayız. Teslimat adresine göre değişen uygun fiyatlı taşıma ücretlerimizle hesaplı alışverişin keyfini çıkarın.

Profesyonel, hızlı ve aynı zamanda özenli sunduğumuz hizmetimiz, sadece mini mandalina ağaçlarımızda değil, tüm çiçek siparişlerimizde kendini gösterir. Özel günlerinizde, sevdiklerinizle olan samimi anlarınızda size eşlik edecek diğer çiçek türleri için sitemize göz atabilirsiniz. Uyum içinde hazırladığımız buket ve saksı aranjmanlarımızla evinizi ve ruhunuzu mis kokularla donatmaktayız.