TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Sepetim0TL

Beyaz Orkide

Sıralama:

Beyaz Orkide, Zarif Anlamlı Beyaz Orkide Gönder

Eski Yunan Mitolojisi’ne göre orkide, öldükten sonra çiçeğe dönüşen bir perinin oğludur. Orkidedeki yumru tomurcuklar da peri oğlunun yeniden doğumunu ifade eder. İsmi Yunancadan gelen orkidenin antik çağlarda erkeği ve erkekliği simgelediği belirtilir. Fakat günümüzde gerek rengiyle olsun gerek kokusuyla, beyaz orkide tam bir feminendir.

Birinci yüzyılda yaşamış olan Yunan Fizikçi Dioscorides, Materia Media ismiyle yazdığı kitabında orkidenin cinselliği temsil ettiğini ve cinselliği etkilediğini ifade etmiştir. Bu kitaptan hareketle orkidenin çağrışımı da cinsellik ve doğurganlık üzerine kalmıştır.

Kadim Çin medeniyetinde erdemli insanları ifade etmek üzere hediye edilen beyaz orkide, genel olarak içerisine olumsuzluk karıştırılmamış duyguları ifade eder. Yüzlerce orkide çeşidi içerisinde en fazla beyaz orkide göze çarpar. Hem kadına hem de erkeğe alınabilecek hediyelerden biri olan beyaz orkide çiçeği, manevi zenginliğin yanı sıra maddi zenginliğin de simgesi olarak görülür.

İster erkek olsun, isterse kadın sevdiğin insanlara zarif anlamlı beyaz orkider gönder. Hediyeni gönderirken güzel bir notla tamamla ve onlara olumlu pozitif enerjini hissettir. Maddi, manevi yanındayım hissi uyandır.

Beyaz Orkide Çeşitleri

Genellikle hediye olarak tercih edilen beyaz orkidenin 25 binden fazla çeşidi bulunur. Bunca çeşidin içerisinde en çok beyaz renkli türler ortaya çıkar. Angraecum orkidesi, hayalet orkide ve daha pek çok beyaz tonlarındaki orkide, zengin bir çiçektir ve aynı zamanda zenginliğin de göstergesidir.

Orkidenin binlerce çeşidi bulunur, hemen hepsi de buket halinde ya da küçük bir saksı içerisinde satılabilir. 

Beyaz Orkide Anlamı

Beyaz orkide çiçeğinin anlamı öz sevgi ve saflıktır. Zarafeti ve rengi ile dürüstlüğü, mahareti, temizliği ve tazeliği de anlatır. Tarih sayfaları incelendiğinde beyaz orkide, çiftler arasındaki derin anlamları ifade eder.

Beyaz orkide aynı zamandan kusurdan uzak olmak, mükemmellik anlamlarını da çağrıştırır. Kusursuz sevgiyi temsil eder. Nefretten ve kibirden arındırılmış olan yakınlığı betimler. Bir buket saksı içerisine ne kadar çok beyaz orkide konursa sevginin o kadar büyük olduğu algısı vardır. Kırmızı, mor ve sarı orkide anlamları ise saf olarak belirtilen sevgiyi karşılamamakta, daha çok aşk adı altındaki bağlılığı ve tutkuyu ifade etmektedir.

Beyaz orkide ne anlama gelir sorusunun cevabı oldukça çeşitlidir. Bu çiçeğin bir diğer anlamı da maddi refah ve lükstür. Bunun sebebi ise özellikle 19. yüzyılda ve Viktoryen döneminde beyaz orkide satın alabilen kişilerin yalnızca zengin kişiler olmasıdır. Çiçeğin fiyatı, yüzlerce yıl sonra ortalama gelirli birinin satın alabileceği seviyeye düşmüştür.

Beyaz Orkide Kime Alınır?

Beyaz orkide, farklı anlamlar ifade eder. Bu sebeple de beyaz orkide kime alınır sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Her kesimden ve her cinsiyetten kişiye alınabilecek bir hediyedir. Yaş aralığı olarak ise yetişkin kişilere alınması daha uygundur. İş arkadaşınıza, eşinize, sevgilinize ya da ortağınıza bu çiçeği hediye edebilirsiniz.

Beyaz Orkide Fiyatları

Orkide fiyatları beyaz, mor, sarı ya da herhangi bir renkteki orkide için farklılık gösterir. Bunun sebebi endemik veya pandemik tür olmasından ötürüdür. Her çiçekçide aynı fiyattan satışa sunulmaz.

Beyaz orkide fiyatları, satışı yapılan yer, orkidenin çeşidi ve büyüklüğü, buket türü ve daha pek çok etkene göre farklılık göstermektedir. Sistemimiz üzerinden size, bütçenize ve hediye edeceğiniz kişiye uygun olan çiçeği seçebilir ve istediğiniz zaman diliminde gönderebilirsiniz.

Beyaz Orkide Bakımı

Orkideler buket olarak değil, saksının içerisinde satılırlar. Uzun dallarına rağmen küçük boyutlu olan saksıların içerisinde müşteriye sunulan bu çiçeklerin bakımı oldukça pratiktir. Aldığınız orkideler için atmanız gereken ilk adım, onu ev içerisinde aydınlık bir yere yerleştirmektir. Güneş ışığını direkt almayacak fakat saatler boyunca aydınlık kalabilen bölgeler onun için idealdir.

Beyaz orkide bakımı, diğer orkidelerin bakımına nazaran daha kolaydır. Birkaç ayrıntıyı bildikten sonra çok fazla zamanınızı alacak bakımlar yapmanız gerekmez. Beyaz orkideyi aydınlık yerde tutmalı fakat cam ve balkon önlerine direkt olarak koymamalısınız. Ayrıca kalorifer ve klima çevresinden de uzak tutmalısınız. Çünkü ani hava değişimleri beyaz orkideleri kısa sürede etkiler.

Orkideler, ışık aldıkları yöne doğru eğilen çiçeklerdir. Bu sebeple de her hafta saksının yönünü değiştirmelisiniz ki bitkinin her yanı ışık alabilsin ve bitki, şekilsiz bir şekilde büyümesin. Bitkinin bir tarafının yeterli ışık almadığını, o tarafın sararmasından anlayabilirsiniz.

Orkide bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da sulamadır. Çiçek, haftada iki kez, dinlendirilmiş ya da hazır suyla ve her defasında aynı miktarda sulanmalıdır. Bitkinin toprağı her daim hafif nemli olacak şekilde sulanmalıdır. Sulama yapılmadan önce toprağına dokunarak nem ihtiyacı belirlenmelidir. Sulama işlemi sabah saatlerinde yapılmalıdır ki bitki, yüzeyindeki suyu kurutmak için gün ışığından faydalanabilsin.

Beyaz orkide bakımı yapılırken ısının da önemli olduğu unutulmamalıdır. Orkidenin canlı görünümünü devam ettirebilmesi için gündüz saatlerinde 20-25; gece ise 16-17 derece ısıya ihtiyacı vardır.

Aldığınız beyaz orkideleri çoğaltmak oldukça kolaydır. Her çiçeği olduğu gibi orkide çiçeğini de ayırma yöntemiyle çoğaltabilirsiniz. En az sekiz kökü bulunan orkideler için yapabileceğiniz bu işlemde çiçeği topraktan ayırmalı, köklerini suyla temizlemeli ve ardından keskin bir bıçakla birkaç kökünü ayırmalısınız. Kestiğiniz kökleri farklı bir saksı içerisinde on gün kadar gölgede bekletmeli ve sonrasında gün ışığı alabilecek bir yere koymalısınız. Beyaz orkide çoğaltmada en çok kullanılan yöntem budur.

Çoğaltmada kullanılan bir diğer yöntem de keiki denilen yöntemdir. Orkide üzerinde oluşan bebek orkideler kesilip bir saksı içerisine ekilir. En çok kullanılan ikinci yöntem ise bu şekildedir.

Beyaz orkide toprağı, özel hazırlanmış topraklardandır. İçerisinde ağaç kabuğundan kömür kırıntılarına kadar pek çok madde bulunur. Orkide toprağını, çiçeği aldığınız yerden satın almanız daha sağlıklı olacaktır. Toprağı satın alırken gübreyi de almayı ve yazın ayda iki kez, kışın ise ayda bir kez toprak gübrelemeyi ihmal etmemelisiniz.