TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Sepetim0TL

Çiçekler, hayatımızın hemen hemen her döneminde aldığımız ve verdiğimiz en güzel hediyelerden biri oluyor. Şık, narin ve zarif dokuları sayesinde en uygun ve güzel hediye olan çiçekler, uzun yıllar boyunca kişiler tarafından saklanmak isteniyor. Solmaları çok doğal olsa da hayatın akıp giden yolculuğunda özel anları hatırlatan çiçeklerin de bizimle birlikte bu yolculukta olmasını istiyoruz. Aynı zamanda çiçekler dekoratif olarak da yoğun şekilde kullanılır. Ev veya iş yerlerinizi çiçeklerle süsleyerek bu ortamlara bambaşka bir soluk getirebilirsiniz.

Elbette çiçekler dekoratif anlamda güzel bir etkiye sahip olsalar da bu etkinin devam etmesi için iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Orkide, gül, zambak ve daha pek çok çiçek fark etmeksizin çiçeklerle güzel bir şekilde ilgilenilmesi gerekir. Bu da zaman ve özen gerektiren bir iştir. Hayatın olağan akışında çiçeklere ayıracak o kadar çok vaktiniz olmayabilir. Bu sebeple çiçekler de ilgi ve yeterince bakım görmedikleri için solup giderler. 

canli-cicek-nasil-kurutulur

Çiçekler o ilk günkü kokusu ve güzelliğini koruyamayıp solsa da solmuş halleri de evlere ayrı bir hava katar. Pastel bir görünüm alırlar. Aynı zamanda kurumuş çiçekleri farklı şekillerde değerlendirip evlerin istenilen köşelerinde kullanmak da mümkündür. Kurumuş çiçekleri kullanarak mumlar, çerçeveler, banyo süsleri ve daha birçok eşyayı kendi başınıza yapabilir, sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz.

Çiçeklerin yeterince bakım göremezse solmasının kaçınılmaz olduğundan bahsettik. Eğer çiçeğinize gerekli özeni gösteremiyorsanız ama onunla da uzun yıllar vakit geçirmek istiyorsanız bunun tek yolu çiçekleri kurutma işlemlerinden geçer. Kurutma yöntemleri sayesinde çiçeklerinizi kitapların arasında, buzdolabı magneti olarak ya da pek çok farklı alanda kullanmaya devam edebilir, size gelen o eşsiz hediyeyi unutulmaz hale getirebilirsiniz.

Çiçek kurutmanın pek çok farklı yolu bulunur. Bazı yöntemleri evde kolaylıkla uygulayabilirken bazılarını evde kolayca yapamayabilirsiniz. Bu yazıda size kolayca çiçekleri nasıl kurutabileceğinizden ve rahatça evinizde saklamaya devam edebileceğinizden bahsedeceğiz.

Çiçeklerinizi Uzun Süre Muhafaza Edebilmek İçin Kurutma Yöntemleri

Çiçeklerinize ayıracak vaktiniz çok fazla yoksa fakat onlardan ayrılmak da istemiyorsanız çiçek kurutma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Çiçeklerinizi formunu bozmadan kurutabileceğiniz birçok metot vardır. Bu yöntemler; hava ile kurutma, baskılayarak kurutma, mikrodalga ile kurutma, kum ile kurutma, boraks ile kurutma, gliserin ile kurutma ve silisyum ile kurutma olacak şekilde sıralanabilir.

İlk olarak hava ile kurutma yönteminden bahsedelim. Bu yöntem en bilindik yöntemdir. Hava ile kurutmanın, bir çiçeği kurutmak için en doğal yol olduğu söylenebilir. Çünkü bu kurutma işlemi gerçekleştirilirken hiçbir kimyasal madde kullanılmaz. Fakat bu işlem gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken nokta istenilen şartların iyi bir şekilde hazırlanmış olmasıdır. Çiçeklerinizin rengi solmadan onları kurutmak istiyorsanız havasız olmayan, sıcak kuru, karanlık veya loş bir ortam gerekir. Eğer çiçeklerinizi nemli bir ortamda kurutmaya çalışırsanız çiçekleriniz çürüyebilir. Aynı şekilde ışıklı ortamlarda kurutulmaya çalışılan çiçekler de güzel renklerini kaybedebilir.

Hava ile çiçeğinizi kurutma yöntemini uygularken çiçeğin bozulmasını engellemek için tozları temizlemelisiniz. Bu sayede çiçeğinizin formunun bozulması ihtimali en aza düşer. Aynı şekilde çiçekler ne kadar hızlı kurursa formu ve rengi de o denli kendini korur. Bu sebeple hava ile kurutma işlemini hızlandırıcı yollara başvurabilirsiniz. Bu hızlandırıcı yollardan biri vantilatördür. Vantilatör sayesinde çiçekleriniz hızla kurur. Hızla kuruyan çiçeklerinizin dalları kuruyacağı ve büzüşeceği için çiçekleri bir iple sıkıca bağlamanızda fayda vardır.

Çiçekler gazete kağıdına bırakılarak da kurutulabilir.  Gazete kağıdı ile gerçekleştirilen yöntemi seçebilirsiniz fakat bu yöntem biraz zahmetlidir. Çürümemesi için her gün mutlaka çevirmeniz gerekir. Bu yöntem büyük buketli çiçekler için önerilmez. 

Hava ile birlikte çiçek kurutma yöntemini tercih edecekseniz bu yöntemden 2-5 hafta arasında sonuç alabilirsiniz.

Güzel çiçeklerinizi kurutmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise baskılayarak kurutmadır. Presleyerek kurutma yöntemi olarak da geçer. Baskılayarak kurutma yöntemi çiçeklerinizi 3 boyutlu değil 2 boyutlu şekilde kullanmanıza imkan verir. Planlayacağınız bir tasarıma göre kullanışlı bir yöntem olabilir. Minik çiçekler veya yapraklar, bu yöntemi kullanabilmeniz için en iyi tercih olacaktır. Bu yöntemi gerçekleştirebilmek için kurutma kağıdına ihtiyacınız olacaktır.

İlk olarak sahip olduğunuz kurutma kağıtlarını A4 boyutunda katlamalısınız. Sonra çiçeklerinizi kağıdın arasına yerleştirmelisiniz. Eğer birden fazla çiçek kurutmak istiyorsanız çiçeklerin üst üste gelmediğinden emin olmalısınız. Kurutma kağıdının arasına koyduğunuz çiçeklerin üzerine sert ve düz bir cisim koyarak çiçeklerin sıkışmasını sağlamalısınız. Bu işlemin alternatifi olarak çiçekleri bir kitap arasına da koyabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken sadece beklemektir. Yerleştirdiğiniz ortamın nemli olmamasına özen göstermeniz yeterlidir. Bu yöntem sayesinde çiçeklerinizi 2-4 hafta arasında kurutmuş olursunuz.

“Çiçekleri nasıl kurutacağım?” sorunuzun yanıtlarından bir tanesi de gliserinle kurutmadır. Bu yöntem sanılanın aksine evde de gerçekleştirilebilir. Eczanelerden, aktarlardan veya marketlerden elde edeceğiniz gliserin ile beklenmedik kadar hızlı ve güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu yöntemin tek dezavantajı çiçeğin rengini değiştirmesidir ama o renk de kişiye gayet güzel gelebilir.

2 ölçü kaynamış suya 1 ölçü gliserin katılarak bu yönteme başlanır. Karışım iyice karıştırılıp homojen bir hale geldikten sonra 10-15 cm yüksekliğe sahip bir kaba aktarılır. Çiçekler de bu kabın içine yerleştirilir. Çiçeğin yüzeyinde terleme oluşmaya başlamışsa işlem tamam demektir. Bundan sonra çiçeklerinizi kaptan çıkarıp dal ve yapraklarını nazikçe kurulamanız yeterli olacaktır. Çiçeğiniz yumuşak saplı ise 3-5 günde, odunsu yapıya sahipse daha uzun bir sürede sonuç alabilirsiniz.

Çiçeğinizi kurutmak mikrodalga ile kurutma yöntemini de tercih edebilirsiniz. Bu yöntem evde çiçek kurutmak için en hızlı ve en iyi yoldur diyebiliriz. Bu yöntem sayesinde çiçeklerin renk ve dokuları çok iyi korunur. Daha güzel bir sonuç almak için çiçekler mikrodalgaya konulmadan önce silisyum veya benzeri bir madde ile kaplanabilir. Yaklaşık 1 dakika gibi bir sürede istediğiniz görüntüye kavuşabilme imkanınız olsa da bu her zaman mümkün olmayabilir. Aynı zamanda çiçeğin öz suyu düşük ise istenilen sonuca ulaşmak zorlaşıyor.

Çiçeklerinizi uzun süre kaybetmemek için kullanabileceğiniz bir diğer kurutma yöntemi de kum ile kurutmadır. Kum ile kurutma yöntemi çok vakit alan fakat çiçeğin orijinal halinin en az bozulduğu yöntemlerden bir tanesidir. İnce taneli ve arınmış kumla gerçekleştirilebilecek bu yöntem için ilk olarak kumu elemelisiniz. Geniş bir kaba alt katmanı en fazla 5 cm olacak şekilde kumu yaymalı ve çiçekleri yerleştirmelisiniz. Çiçeğinize bağlı olarak 3-5 hafta içerisinde güzel sonuçlar alırsınız.

Kum ile kurutma yöntemlerinin aynısının uygulandığı boraks ile kurutma yöntemi de bulunur. Bu yöntem kumda kurutma yönteminden bile daha güzel sonuçlar verir çünkü boraks kumdan daha hafif bir yapıya sahiptir. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken nokta, çiçek borakstan çıkarıldıktan sonra üzerinde kalan boraksların iyi temizlenmesi gerektiğidir. Aksi takdirde kalan borakslar çiçek üzerinde kahverengi lekeler bırakır.

Kurutulan Çiçekler Ne Amaçla Kullanılabilir?

Özellikle kuruttuğunuz çiçeklerinizi pek çok güzel amaçla kullanma şansına sahipsiniz. İlk olarak çiçeklerle süslü mumlar yapabilirsiniz. Çerçevelerinize ekleyeceğiniz çiçekler sayesinde fotoğraflarınıza farklı bir hava katabilirsiniz. Abajurunuzun üstüne yapıştıracağınız kurumuş çiçekler de evinizde çok hoş bir görüntü oluşmasına yardımcı olur. Bir kavanoz içerisinde biriktirdiğiniz kurumuş çiçekler de banyonuzu dekore ederken güzel bir tercih olabilir.

Elbette çiçekleri kurutabilmeniz için öncelikle canlı çiçeklere ihtiyacınız vardır. Sevdiklerinizi veya kendinizi şımartmak, mutlu etmek için veya kuru çiçek görüntüsüne ulaşabilmek için çiçeklerinizi Wish Flower Design’den alabilirsiniz. Siparişleriniz, Wish Flower Design tarafından en kısa zamanda özenle hazırlanıp yola çıkar. Bu çiçeklere ulaşmanız için Wish Flower Design tek tık uzağınızda hizmetinizdedir. Sitemize göz atabilirsiniz.

Gelin Çiçeği Nasıl Saklanır?

O güne ait bir anı kalsın diye özel günlerde gelen birçok taze çiçek kurutularak saklanmak istenir. Saklanmak isteyen çiçeklerden biri de gelin çiçekleridir. Tabi gelin çiçeğinin düzgün bir şekilde kurutularak muhafaza edilmesi önemlidir. Peki gelin çiçeği nasıl saklanır?

Gelin çiçeği hızlı bir şekilde kurutulmak isteniyorsa öncelikle kuru ve sıcak bir ortama ihtiyaç duyulmaktadır. Bu doğrultuda mümkün olduğunca gelin çiçeğinin nemli ortamdan uzak tutarak, çiçeğin nemi alınabilir.

Gelin çiçeğini kurutmak isteyen kişilerin birçoğu hava ile kurutma yöntemini tercih etmektedir. Bunun için karanlık ve iyi bir şekilde hava alan ortama ihtiyaç vardır. Çiçeğinizi ışıklı bir ortamda kurutmanız halinde çiçeğin rengi solabilir. Bu ortamı sağladığınız takdirde gelin çiçeğinizi ters bir şekilde asarak kuruması için bırakabilirsiniz.

Gelin çiçeğini tıpkı diğer çiçeklerde olduğu gibi mikro dalga ile de kurutabilirsiniz. Bu yöntem yukarıda bahsettiğimiz hava ile kurutma işleminden biraz daha hızlı sonuç vermektedir. Mikro dalga ile gelin çiçeği kurutma işleminde çiçeğinizin renkleri de korunmaktadır. Çiçeğinizin doğal renkleriyle kalmasını istiyorsanız, çiçeğinizi kurutmak için bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Gelin çiçeğinizi presleme yöntemi ile kurutmak da seçeneklerden bir tanesi. Bu yöntem ile diğer çiçeklerde de olduğu gibi çiçeğinizin derinliği biraz kaybolabilir. Dolayısıyla çiçeğiniz iki boyutlu bir görünüme kavuşabilir. Bu işlemi kuru bir ortamda gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu işlem için kurutma kağıtları kullanmanız gerekmektedir. Gelin çiçeğinizi bu kağıtların arasına yerleştirerek 2-4 hafta gibi bir süreçte kurumaya bırakabilirsiniz.

Gelin çiçeğini saç spreyi ile de kurutmanız mümkün. Kulağa ilginç bir yöntem gibi gelse de, kuruma sırasında çiçeğin doğal rengi de kaybolmayacaktır. Kaliteli bir sprey tercihi yaparak işe başlayabilirsiniz. Sonrasında saç spreyini gelin çiçeğinize sıkıp, hızlı bir şekilde kuruma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.