TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Siparişini Takip Et
Sepetim0TL

Krizantem Çiçeği

Sıralama:

Rengarenk görüntüleri ve duygusal anlamlarıyla hayatımızda yer edinen çiçekler, her biri kendine has özellikleriyle bulundukları ortamı süsler. Krizantem çiçeği de bunlardan biridir. Diğer adı kasımpatı olan krizantem, cenazelerde yası simgelerken düğünlerde mutluluğu sembolize eder. Yaklaşık 30 türü bulunan krizantem, papatyagiller ailesinden gelir. Otsu ve çok yıllık bitkilerdendir. Pembe, sarı ve beyaz renkli açan çiçekleriyle, hem doğayı hem bulunduğu diğer mekânları süsler. 

Krizantem veya kasımpatılar, bir diğer adı ile chrysanthemum, ortalama 60 ila 140 cm’lik boylara ulaşır. Rengarenk çiçekleri oldukça büyük ve iridir. Krizantemlerin tek bir anlamı yoktur. Ölümü, tek taraflı ve ölümsüz aşkları yansıtan kasımpatılar, insana ait pek çok duyguyu temsil eder. Avrupa ülkelerinde ve Japonya’da ölümü sembolize ederken, Amerika ve ülkemizde mutluluğa, sevince işaret eder. 

Kasımpatı çiçekleri, kasım ayında birden ortaya çıktıkları için bu adı almışlardır. Zamanla kasım ayında doğanların çiçeği haline gelen krizantemler, büyüleyici güzellikleriyle buketlerde yerini alıyor. Doğanın sunduğu harika renklere sahip çiçeklerden biri olan krizantemi hediye olarak verebileceğiniz gibi, kendinizi şımartmak için bu özel çiçeğe ev veya ofis gibi mekânlarınızda yer verebilirsiniz. Wish Flower & Design’ın sunduğu yaratıcı kasımpatı aranjmanları, özenli buket birleştirmeleriyle en güzel hediyelerden olmaya aday. Sevdiklerinizi mutlu etmek veya ortama yazı getirmek istiyorsanız, Wish kalitesiyle oluşturulmuş kasımpatı buketlerimize göz atabilirsiniz. 

Krizantem Çiçeği Anlamı

Çoğumuz onu sapsarı çiçekleriyle tanısak da krizantemlerin beyaz veya pembe renkli çeşitleri doğada kendini gösteriyor. Papatya türü sanılan ancak kendisine has özellikleri bulunan bu rengarenk çiçek, diğer çiçekler gibi içinde farklı anlamlar barındırıyor. Güzel ve enerjik görüntüsüne ölüm çiçeği anlamı nasıl yakıştırıldı bilinmez, ancak krizantemler Avrupa’da ve Japonya gibi ülkelerde ölüm anlamını taşır. Bu ülkelerde cenaze törenlerinde, anmalarda ve taziyelerde kullanılır. Ancak Amerika ve Türkiye’de yaşanan sevinci, mutluluğu temsil ettiğinden, kutlamalara krizantem çiçekleriyle gidebilirsiniz. 

Bolluk ve bereketi simgeleyen de krizantem, yani kasımpatı çiçeğidir.  Tek bir saksıda bile yüzlerce çiçeği olabilen kasımpatılar, bir dalında birden fazla çiçek barındırdığı için bolluğu ve bereketi temsil eder. Renklerine göre anlamları da değişebilir. Beyaz krizantemler bolluğu ve masumiyeti temsil ederken, pembe renkliler sadakat ve şefkati, mor renkliler asaleti ve duyulan derin sevgiyi, sarılar ise sıcaklık ve sevgiyi ifade eder. Sevdiklerinizin mutluluğuna ortak olmak, onlara duyduğunuz sevgiyi krizantemlerle göstermek, Wish Flower & Design’ın oluşturduğu buketlere göz atabilirsiniz. 

Krizantem Çiçeği Özellikleri

 • Kasımpatılar, papatya cinsinin en büyük çiçeklerindendir. Krizantemler asteraceae familyasından gelen, Latince adı chrysanthemum, halk arasında ise krizantemum, güz güzeli ve kasımpatı olan çok yıllık bitkilerdendir. 
 • Yaklaşık 30 türü bulunmaktadır. Dekorasyonlarda ve aranjmanlarda, hem ana hem yardımcı çiçek olarak kullanılabilir. 
 • Boyları neredeyse 1 metreyi bulabilir. Hatta verimi iyi olan, gelişimini çok iyi sürdüren kasımpatılar 140 santimetreye kadar ulaşabilir. 
 • Pek çok farklı rengi ve anlamı bulunur. Sarı, pembe, beyaz ve mor renkteki çiçeklere sahip olan kasımpatıların estetik değerleri yüksektir. 
 • Anavatanı Asya’dır ancak hem ticari hem bireysel olarak pek çok bölgede yetişebilir. 
 • Her mevsim yeşil kalabilen krizantemler, kolayca gelişen ve bakımı rahatça yapılan bitkilerdendir. 
 • Eksi 15 dereceye varan kış soğuklarına karşı dayanıklıdır. Vazoluk çiçekler arasında en uzun ömürlü olan, en dirençli bitki türüdür. 
 • Bu güzel çiçekler yarı gölge yarı aydınlık ortamlarda büyümeyi çok sever. Sıcaklığı çok seven kasımpatılar çiçek açma dönemindeyken sürekli sıcak olan alanlarda tutulmalıdır. 
 • Suyu oldukça seven kasımpatılar bol bol sulanmalıdır. Yaz aylarında, temmuz ağustos gibi zamanlarda çiçek açar. 
 • Humuslu topraklarda en iyi şekilde büyür. Drenajı olmayan, geçirgenliği sağlanmayan topraklarda kasımpatıların kökleri çürür. Bu nedenle bulunduğu toprak sürekli olarak havalandırılmalıdır. Yılda 3-4 defa toprağı organik gübreyle gübrelenmelidir. 
 • Krizantemler oldukça uyumlu bitkiler olduğundan hem dış mekânda, bahçelerde hem de saksılarda yetiştirilebilir. 
 • Ara sıra budanması, bitkinin serpilmesi ve daha çok çiçek vermesi için çok faydalıdır. Ayrıca rüzgarın uzun dalları kırıp bitkiye zarar vermemesi için dallarının kısa olması gerekir. Kasımpatıların budanması için en uygun zaman mayıs ayıdır. 
 • Hızlı ve kolay çimlenir. Eğer saksılarınızda veya bahçelerinizde bu güzel çiçeklere yer vermek istiyorsanız fazla beklemenize gerek kalmayacaktır. 

Krizantem Çiçeği Bakımı ve Çoğaltılması Nasıl Yapılır?

Kendi evinde kasımpatı yetiştirmek isteyenler, kasımpatı çiçek bakımı nasıl yapılır sorusunu araştırıyor. Krizantemleri kendiniz yetiştirmek için, kasımpatı çiçekleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmalısınız. Kasımpatı zahmetsiz bir çiçektir, bakımı kolaydır. Her ortamda büyüyebilen bu çiçekler sonbahar gibi çiçeklerini açar. Güneşli ve yarı gölge ortamlarda daha kolay büyür. Saksıda kasımpatı yetiştirecekseniz, derinliği fazla olan toprak kapları tercih etmelisiniz. 

Krizantemleri saksıya dikmeden önce saksının deliklerini kontrol edin, yoksa saksıların altını delin. Mümkünse toprak geçişini iyi sağlamak için deliklerin üzerine kiremit koyun. Kuruyan ve mevsimi geçen krizantemleri kesin ki yeni çiçeklere yer açılsın. Krizantemleri tohum, çelik veya fidan çeşitleriyle çoğaltmanız mümkündür. Krizantemler çiçek açma mevsimini geçtikten sonra tohumlarını döker. Dökülen tohumları toplayarak karanlık yerde muhafaza edin. İlkbaharda saksılarınıza bu tohumları dikebilirsiniz. Çimlendirmek istediğiniz kaplara, nemli çimlendirme torfu ekleyin ve kasımpatı tohumlarını üzerine serpin. Neredeyse 1 cm kalınlıkta elenmiş torf tohumların üzerine eklenir. 18 ila 21 derecelik sıcaklıklarda çimlendireceğiniz tohumlar 2-3 hafta içinde gelişim gösterecektir. İlkbahar zamanı geldiğinde çimlenen tohumlarınızı, mesafe bırakarak dikin. 

Haziran gibi potasyum içerikli gübrelerle toprağı besleyin. Temmuz ayına kadar çok sulama yapmayın. Aşırı kireçli olmayan topraklarda kolaylıkla gelişim gösterir. Tomurcuklar görülmeye başlandığında gübrelemeyi kesmelisiniz. Eğer saksıda yetiştiriyorsanız her yıl toprağını değiştirmeniz gerekir. Kasımpatıların bakımı iyi yapılmazsa çabucak hastalanırlar. Krizantemlere bela olan mantar ve bit, suyun çok verilmesinden dolayı oluşan hastalıklardır. Etrafında küçük böcekler görülürse insektisit ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlamayı kullanım talimatına ve miktarına uygun, yağmursuz ve rüzgarsız zamanlarda yapmalısınız. Hastalık geçene kadar 10-15 gün boyunca ilaçlama yapabilirsiniz. 

Krizantem Çiçeği Faydaları

Kasımpatılar hem estetik görüntüleri hem de içerisindeki faydalı mineraller sayesinde kozmetik alanında sıkça kullanılır. Sağlık ve ilaç sektöründe, süslemelerde ve gıda alanında kullanım yeri oldukça geniştir. Hatta Uzakdoğu sofralarında, kasımpatıların bazı türleri aroması nedeniyle çay veya baharat olarak; yaprakları ise salata malzemesi olarak kullanılıyor. Krizantemler bulundukları ortamda bulunan zehirli gazları temizler. 

Çin tıbbında yıllardır kullanılan krizantemlerin çayı, grip, akne, tip-2 diyabet, soğuk algınlığı ve yüksek tansiyon gibi şikayetlere çok iyi gelir. Hatta bazı bitkilerle karıştırıldığında bazı kanser türlerini tedavi edebileceğine veya kanser ortaya çıkmadan sona erdirilebileceğine inananlar vardır. Bu faydalı ve estetik bitkilerin mekânlarınızda görülmesini istiyorsanız, sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Birbirinden güzel dekorlarla süslenen, kaliteli buket kağıtlarına sarılmış aranjmanlarımızla sevdiklerinizi mutlu edebilir, kapalı ve açık tüm alanlarınızda dekorasyon amaçlı kullanabilirsiniz. Berta, Mariana ve Karin buketlerimiz, uygun fiyat ve özenli paketleme ile kapınıza kadar ulaşıyor. Krizantemlerin güzelleştirdiği buketleri ve tüm özel günler için hediye etmek istediğiniz aranjmanları, Wish Flower & Design’da bulabilirsiniz.