TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Siparişini Takip Et
Sepetim0TL
0 Ürün Bulundu.

Lavanta Çiçeği

Sıralama:

Lavanta çiçeği, yaşantımıza şık dekorasyonuyla ve cezbedici kokusuyla dahil olan bir Akdeniz bitkisidir.  Lavanta kokusu gündelik hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız bir koku haline geldi. Deterjanlarda, parfümlerde, kolonyalarda, oda parfümlerinde, mumlarda, şampuanlarda ve daha bir sürü alanda kullanılıyor. Firmalar lavanta çiçeği kokusunun fazla tercih ediliyor olmasından dolayı üretimi canlı tutuyor. Aynı zamanda bu eşsiz kokunun kalıcı olması da, sevenlerini sürekli kılıyor.

Lavanta çiçeğini ister evde ister işyerlerinde isterseniz de bahçelerinizde büyütebilirsiniz. Bakımı kolay olduğundan dolayı sizi uğraştırmayacak aksine size mutluluk hormonu salgılayacaktır. Lavanta çiçeği dayanıklı bir bitkidir. Bu sebeple evinizin her köşesine kısa sürede adapte olabilecektir. Evlere görsel şölen yaşatan lavantalar, güneşi de oldukça sever. Çiçeği koyduğunuz yerin çok güneş ışığı alan bir yer olması çiçeği mutlu edecektir.

Güneşi seven bu bitki, soğuktan oldukça olumsuz etkilenir. Özellikle kış aylarında çiçeğin en fazla gün ışığı alan yerde bakılıyor olması önemlidir. Lavantalar için tam bir yaz çiçeği desek yerinde olacaktır. Lavanta bitkisinin bir güzel özelliği de toprak ayırt etmeden yaşamını sürdürebilir olması. Toprak seçmez evet, ama köklerinin hassas olmasından dolayı çok taşlı, kumlu bir toprak olmamasına dikkat edin. Kuru topraklar daha iyi bir seçenek olacaktır.

Lavanta çiçekleri geniş saksılarda yayılarak büyüyüp, gelişmeyi severler. Bu yüzden çok dar bir saksı çiçeği olumsuz etkileyecektir. Bir başka önemli detay ise lavanta çiçeğinin saksı değişimi için en az 1 yıl geçmesi gerekir. Sürekli bir saksı değişimi yaşandığı durumda çiçeğiniz solabilir. Mümkün oldukça saksı değişimlerini bahar dönemine denk getirmenizde önemlidir. Saksı değişimi yaparken olduğundan bir boy geniş saksıya almanız bitkinin olgun olabilmesi açısından son derece önemlidir.

Lavanta çiçeğinin sulaması ise, haftada bir kez yeterli olacaktır. Sulama işleminden önce toprağını kontrol edip nemli olup olmadığına bakılması da işinizi kolaylaştırır. Eğer bitkinin toprağı nemli ise sulamanıza gerek yoktur. Yaz aylarında ise sulama işlemini haftada 2 güne çıkartmak gerekir. Sulama işlemini gerçekleştirirken verdiğiniz suyun dinlenmiş veya yağmur suyu olması daha yararlı olacaktır. Klorlu çeşme suyunu mümkün oldukça kullanmayın.

Klorlu sular birçok bitkiyi olduğu gibi lavanta çiçeklerinde de olumsuz etkiler yaratabilir. Bitkinin köklerine zararlıdır. Su kabının hep aynı olması, fazla veya az su vermenizi engellediğinden önemli bir ayrıntıdır. Lavanta çiçeklerinin çoğaltılması da sıkça sorulan sorulardan bir tanesi. Bitkiyi çoğaltmak için iki farklı yöntem vardır. Bunlardan en çok kullanılanı tohumla çoğaltma yöntemidir.

Bir diğeri de fide ile çoğaltma işlemidir. Tohumla çoğaltma yapacaksanız, tohumların kumla karıştırılarak 30 gün kadar buzdolabında bekletilmelidir. Dolaptan çıkarılan lavanta havalanmış bir toprağa ekilir. Zaten bu aşamada az da olsa çimlenmeye başlamıştır. Hemen büyüyüp gelişmesi beklenmemelidir. Yaklaşık bir iki sene içinde lavanta boy göstermeye başlayacaktır.

Fideden çoğaltma yöntemi ise sağlam bir dalın kesilerek suya bırakılması halinde gerçekleşmektedir. Lavanta çiçeğini çoğaltmaya başlamadan önce bitkinin dallarının sert olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer yumuşak ise o bitki hala sürgünde yani çoğaltmaya hazır değil demektir. Yumuşak olan dallardan kesim yaparsanız bitkiniz ölebilir. Köklenme süresi 21 günü bulabilir.

Köklenen fideyi yeni saksısına ekerek çoğaltma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Çoğaltma işlemi ile birlikte lavantalarınızı sevdiklerine hediye edebilir veya kendi lavanta koleksiyonunuzu oluşturabilirsiniz. Çoğaltılan lavantalarda iki sene sonra büyüyüp evlerinizde, bahçelerinizde en güzel yerini alacaktır. 

Lavanta çiçeğini budamak için ilkbahar aynı uygun bir zamandır. Köklerin nefes almasını engelleyen sapları keserek bitkinize iyilik yapmış olursunuz. Aralık ayında da çiçeğin tepesindeki solmaya başlamış yaprakları keserek çiçeğinizin daha gür çıkmasını sağlamış olursunuz. Oldukça merak uyandıran bir başka hususta lavantanın ne zaman çiçek açacağıdır.

Yerini seven, bakımı güzel yapılmış bir lavanta Haziran ayında çiçek açma dönemine girer. Ağustos ayından sonrada çiçek açmayı durdurur. Açan çiçeklerin renkleri mor ve koyu mavi olur. Keskin kokusu ve akıllarda kalıcı görüntüsü ile evlerin, ofislerin havasını değiştiren lavanta çiçeği özellikle son zamanlarda oldukça sevilip, tercih edilen bitki türü haline geldi.

Hemen hemen her evde karşılaştığımız lavantalara ev sahipliği yapmak hem size iyi gelecek, stresinizi azaltacaktır. Hem ev dekorasyonlarınıza farklılık katarak görenlerin akıllarında yer edecektir. Kendinize bir lavanta çiçeği edinerek doğru bir karar vermiş olursunuz.

Lavanta Aranjmanları

Lavanta Aranjmanları son zamanlarda hediye olarak en çok tercih edilenler arasında yerini almış durumda. Birbirinden güzel tasarımlarıyla gözlere hitap eden lavanta aranjmanları farklı farklı konseptler halinde satılıyor. En çok rağbet gören çeşitler arasında ise kutuda bulunan lavantalar var.

Şık tasarımlı sepetler ve vazolar içerisinde de oldukça dikkat çeken bu gösterişli aranjmanlarda çok sevilmekte. Görenlerin beğenisini toplayan lavanta aranjmanları özel günlerinizde, sevdiklerinizi mutlu etmek için harika bir alternatif olacaktır. 

Anneye Lavanta Çiçeği

Anneler şu hayatta mutlu edilmeyi en çok hak eden insanların başında gelir. Emektar ve değerli annelerimize armağan etmek için harika bir seçenek olan lavanta çiçeği oldukça beğenilerini kazanacaktır. İster doğum gününde ister anneler gününde isterseniz de sıradan bir günde annelerinizin yüzünü güldürmek için bu dekoratif bitkilerimizi tercih edebilirsiniz.

Lavanta çiçeği bulunduğu ortamın havasını temizleyerek, havadaki bakterileri yok etme özelliğine sahiptir. Bu güzel faydası annelerin oldukça dikkatini çeker. Lavanta çiçeğinden yapılan yağlar ve çaylar vardır. Her ikisi de oldukça faydalıdır. Birçok sıkıntıya hastalığa iyi gelirler. Örneğin, lavanta çayı uykusuzluk sorunlarına iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği vardır.

En önemli faydalarından biri ise karaciğer metabolizmasını düzene sokar. Lavanta yağı ise; saça sürüldüğünde saç köklerini güçlendirir. Bu kadar çok faydası olan bir bitkinin evin içinde olan varlığı annelerin iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Sevgiliye Lavanta Çiçeği

Kalbinizde farklı bir yeri olan, değer verdiğiniz insan sizin gözünüzde en güzel şeyleri hak eden insandır. Sevdiğinizi mutlu edip yüzünü güldürmek için neler yapacağınızı şaşırırsınız. Sürekli bir çaba halinde olursunuz. Sevdiğinize verdiğiniz önemi gösterir bu.

Sevgiliyle olan özel günler bitmez. Yıldönümü, sevgililer günü, doğum günü, yılbaşı hediyesi derken daha da artırılabilir. Her bir özel günde armağan edilecek şeyler soruşturulur, doğru seçim yapmak için çabalanır. Bu sebeple hediye alma aşaması sancılı bir süreçtir.

Özel günlerinizde sıradanlıktan uzaklaşmak sizlerin elinde. Lavanta çiçeğinin o eşsiz rengi ve kokusuyla sevdiğiniz insanın kalbine dokunmayı başarabilirsiniz. Ayrıca sevdiğinize verdiğiniz lavanta çiçeği sadece bir hediye olmanın dışında ona bağlılığınızı mesaj olarak iletir.

Lavantaların renklerine göre bazı anlamları vardır. Beyaz lavantalar güzelliği ve hoşluğu simgeler. Mor renkli lavantalarda gücün ve asaleti sembolize eder. Hangi rengi olursa olsun sevgiliniz bu zarif çiçeği sevecektir. 

Yıldönümü Hediyesi Lavanta Çiçeği

Eşinizle, nişanlınızla veya sevdiğinizle geçirdiğiniz yıldönümleri en önemli günler arasındadır. Bu özel günü hatırlayıp birbirinize olan sevginizi daha iyi pekiştirmek adına birtakım hediye arayışına başlarsınız. Maalesef ki özel günlerde sevgiliye ne armağan edileceği kafaları biraz karıştırır. İşte tam bu noktada çok zarif bir seçenek olan lavanta çiçekleri devreye girer.

Hayatınızı ortak kıldığınız, sevdiğiniz insan, eğer gerçek bir çiçeksever ise hiç düşünülmeden hediye edilebilecek bir seçenektir lavantalar. Lavanta çiçekleri farklı farklı modelleri ve konseptleri ile sizlerin işinizi kolaylaştıracaktır. Göz zevkinize hitap eden bir konsepti seçip, yıldönümünü en güzel şekilde canlandırabilirsiniz.

Lavanta Çiçeği Fiyatları

Lavanta çiçekleri için belirli bir fiyat biçmek doğru olmayacaktır. Bu çiçeğin boyuna ve konseptine göre farklılık gösterecektir. Tohum olarak alınan lavantalar daha uygun fiyatlıdır. Lavanta aranjmanları daha gösterişli dizayn edildikleri için biraz daha maliyetlidir.

Lavanta çiçeği almaya karar verdiyseniz eğer, sitemize göz gezdirmeden geçmeyin deriz. Biz Wish Flowers Design ailesi olarak en uygun fiyatlarla, birbirinden güzel lavanta çiçeklerini sizler için bir araya getirdik. En güvenilir şekilde, sipariş ettiğiniz lavantaları sizlere ulaştırmaktan mutluluk duyarız. Özel günlerinizi riske atmayın.