TÜM İSTANBUL'A AYNI GÜN TESLİMAT
Siparişini Takip Et
Sepetim0TL

Nergis Çiçeği

Sıralama:

Nergis çiçeği, çiçeklerin arasında en hoş kokuya sahip olan çiçektir. Aynı zamanda en hassas çiçeklerden birisi olarak bilinir. Çiçekleri ve sapları da çok narin olan nergis çiçeği halk dilinde fulya çiçeği olarak da adlandırılır. Nergis çiçeği aynı zamanda aşk çiçeğidir. Aşk çiçeği olarak da bilinen nergis çiçeği Kuzey Avrupa, Güney Afrika ve Japonya dahil olmak üzere tüm Akdeniz kıyılarında yetişebilmektedir.

Nergis çiçekleri, bahar mevsimine girilmesiyle birlikte güzel kokusu ve görüntüsüyle baharın müjdecisidir adeta. Sarı, pembe ve beyaz renkleri bulunan nergis çiçeği, soğuğa karşı dayanıklı olmasına karşın daha çok Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Beyaz, pembe ya da sarı çiçeklerinin ortasında bulunan taç, yapı olarak nergisin diğer çiçeklerden farklı olmasına sebep olmaktadır. 

Nergis çiçeği diğer çiçeklerden farklı olarak hem saksıda hem de toprakta yetişebilmektedir. Nergis çiçeğinin güneş ışığını güzelce alması gereklidir. Fakat bazı bölgelerde yarı gölgelik yerlerde de yetişmektedir. Nergis çiçeği çiçek açmaya başladığında doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalı böylelikle açan çiçekler daha geç solar.

Nergis Çiçeğinin Hikayesi

Bu güzel çiçeğin adı neden nergistir, nereden gelir merak ediyorsanız bu kısım sizin için en heyecanlı kısım olacaktır. Nergisin de pek çok çiçekte olduğu gibi mitolojik bir hikayesi vardır: Anlatılana göre dünyanın en yakışıklı erkeği Narkissos, Karaburun’da yaşar. Bu bakımlı ve yakışıklı erkeğe oralarda yaşayan tüm kızlar dahası periler bile aşık olur. Fakat Narkissos ne perilerin ne de kızların aşkına karşılık verir. Narkissos’tan yüz bulamayan perilerden biri bu duruma çok üzülür ve Tanrı Zeus’a yalvararak Narkissos’un cezalandırılmasını ister. Zeus perinin bu isteğini kabul eder ve “Başkalarını sevmeyen kendisini sevsin” der.

Erkek güzeli olan Narkissos bir gün su içmek için göle eğilir ve suda kendini görür. Sonra kendi kendine aşık olur; kendine bakmaktan kendini alıkoyamaz. Yine bir gün kendine bakarken düştüğü gölde boğulup ölür. Narkissos’a aşık olan periler aşık oldukları bu yakışıklı adamı sudan çıkarıp gömmeyi düşünürler. Fakat o esnada sudan hiç bilmedikleri görmedikleri bir çiçek çıkmaya başlar. Periler kokusuyla, rengiyle çok beğendikleri bu çiçeğe Narkissos adını verirler. Narkissos adı ise günümüzde bilinen Nergis çiçeğinin adıdır. 

Nergis Çiçeğinin Anlamı

Nergis, halk dilindeki adıyla Fulya sıradışı bir güzelliğin çiçeğidir. Nergis çiçeğinin anlamı hikayesinden mütevellit oldukça etkilidir. Anlamı da en az görüntüsü kadar etkileyici olan nergis çiçeği diğer çiçeklerden farklıdır. Nergisin anlamı güzelliktir ama bilinen güzellikler değil en güzel olandır. Fakat bununla da sınırlı kalmamış bazen kendine zarar verebilecek kadar güzel olandır.

Hikayesinde de anlaşıldığı gibi kendi ölümüne sebep olabilecek kadar güzel olan anlamına gelir nergis. Bu yüzden sevgililer gününde, anneler gününde kısacası üst düzey bir sevgiyi en yoğun şekilde ifade etmek istendiğinde ilk akla nergis çiçeği gelir. Çünkü karşıdakine doğrudan doğruya mesajı iletir. Eğer siz de sevdiklerinize yoğun duygularınızı ifade etmek isterseniz Wish & Flowers Design sayfamızı ziyaret ederek hiçbir yerde bulamayacağınız mükemmel nergis çiçek konseptlerine ulaşabilirsiniz.

Nergis Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Tüm çiçekler çok özel ve güzeldir fakat nergis çiçeği kokusu ve görünüşü ile akılda kalıcı bir etkiye sahiptir. Nergis çiçeğinin sadece görünüşü farklı değildir aynı zamanda pek çok farklı özelliği de bulunmaktadır;

  • Nergis çiçeği soğanlı bir bitkidir. Soğanlar bir yıl dinlendirdikten sonra tekrar kullanılabilir. Ayrıca yaprakları soğandan çıkar. Bu soğan zehirlidir.
  • Taç ve yaprakları sarı ve beyaz şeklindedir. Taç yaprakları 6 tane ve oval şekildedir.
  • Sapları 20 - 80 cm arasında uzayabilir.
  • Her dalında genellikle birden çok çiçek büyür.
  • Nergis çiçeği dinlenme zamanına giren bir çiçektir.
  • Dinlenme zamanına giren nergis çiçeği kesme çiçekçilikte yaygın bir şekilde kullanılır.
  • Nergis çiçeğinin 40’tan fazla çeşidi bulunmaktadır.

Nergis Çeşitleri

40’tan fazla çeşidi olduğu bilinen nergis çiçeğinin en bilinen türleri; Çin nergisi (Narcissus tazetta),  Yabani nergis (Narcissus pseudonarcissus), Fulya (Narcissus jonquilla), Zerrin (Narcissus poeticus), Güz nergisi (Narcissus serotinus), beyaz nergis ve zerrendir.

Nergis çiçeği doğada doğal olarak bulunabilmektedir. Aynı zamanda süs bitkisi olarak da yetiştirilmeye uygundur. Akdeniz kıyılarında yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Nergis Çiçeği Bakımı

Nergis çiçeği narin olduğu için nergis çiçeğinin bakımı nasıl yapılır merak konusudur. Nergis çiçeğinin bakımı aslından sanılanın aksine daha kolaydır. Nergis bakımı masraflı değildir ve özel bir ilgi istemez. Nergis soğanları kış mevsimini serin ve loş bir köşede geçirmelidir. Sonrasında ise çiçek açmaya başlaması için doğrudan güneş almayan fakat aydınlık ve ılık olan bir yere alınmalıdır.

Nergis çiçeği, kısa dönemli çiçeklerden biri olduğu için toprak değişimi istemez. Fakat çiçek açma döneminin geciktiğini düşünürseniz az miktarda bitki besiniyle destek verebilirsiniz. Aynı şekilde suya ilave edilen birkaç damla organik gübre de kullanabilirsiniz.

Nergis çiçeklerinde gelişim ve çiçeklenme döneminde toprağın kurumasına izin vermemek ve aşırı sulamadan kaçınmak gereklidir. Çiçeğin toprağı kurumayacak şekilde nemli tutulmalıdır. Mutlaka 3 - 4 günde bir kontrol edilerek çiçeğinizi sulamalısınız.

Nergis çiçekleri mevsimlik çiçekler olduklarından toprak ve saksı değişimine ihtiyaç duymazlar. Nergis soğanı tekrar kullanılmak istenirse çiçek bitiminden sonra yaprakları sararıncaya kadar bekletip temmuz-ağustos aylarında soğanlar topraktan çıkarılır. Topraktan sökülen soğanlar temizledikten sonra kuru, loş ve havadar bir yerde saklanır. Tekrardan gelecek yıl da aynı soğanlar kullanılabilir.

Nergis çiçeği genellikle ılıman havaları sever fakat soğuk havalara karşı da oldukça dayanıklıdır. Işık miktarı nergis çiçeği için çok önemli değildir. Dolaylı ışık ile gelişim sağlayabilir. Nergis çiçeği için organik maddelerce hafif nemli, zengin, kumlu, tinli topraklar kullanılmalıdır. Soğanında oluşabilecek çürümelerden dolayı fazla nemden hoşlanmaz. Eğer açık havada yetiştirilmekteyse havalandırma ihtiyacı yoktur. Fakat kapalı alanda ise mutlaka nergise havalandırma yapılmalıdır.

Nergis çiçeğinin sulaması ise gün aşırı olarak yapılmalıdır. Sulamada önemli olan toprağın çok fazla nemini kaybetmemesidir. Gübrelemesi ise serpme usulü yapılmalıdır. Nergis çiçeğinin çiçekleri açtıktan sonra yaprakları büyümeye devam eder. Burada önemli olan yaprakların büyümesine, gelişmesine ve daha sonra da ölmesine müsaade edilmeli olduğudur. Çünkü bu evre nergis soğanının kendini yenileme sürecidir. Asla bu süreçte yapraklar koparılmamalıdır.

Nergis Çiçeğinin Faydaları

Nergis çiçeği estetik olarak mükemmel bir görüntü sunmakla sınırlı kalmaz tüketildiğinde de pek çok fayda sunar. Nergis çiçeği, kaynatılıp suyu içildiğinde ya da haşlanarak yenildiğinde kusmaya sebebiyet verir. Ayrıca geniz tıkanıklığını açar.  Bilinen bir başka yönü ise cüzzam ve abraş hastalıklarına karşı faydalı olduğudur. Nergisin öğütülmüş kökü, aynı zamanda sinirlere kadar ulaşmış olan yaraları iyileştirir. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğiz nergis çiçeği görünüşü itibarıyla da oldukça ilgi görmektedir.

Nergis Çiçeği Fiyatı 

Nergis çiçeği fiyatları çok geniş bir skalaya sahiptir. Nergis fiyatları tohumların çeşitlerine göre değişmektedir. Çok uygun fiyatlara tohumu satılan nergislerin aranjman halleri de bulunmaktadır. Kaliteli nergis çiçeklerinden oluşan aranjmanlar ve buketler elbette diğerlerinden farklı ve zengin görünecektir. Kaliteli tohumlardan üretilen nergislerin ömrü de daha uzun olacaktır.

Basit bir çiçekten ziyade şık, gösterişli ve canlı bir çiçek tercih etmeniz sevdiklerinize nedenli önem verdiğinizi gösterir. Nergis çiçeği zarif bir çiçek olduğu için doğru çiçeklerle birleştirilmeli ve kaliteli bir aranjman oluşturulmalıdır.

Sitemizde yer alan aranjmanlar, buketler nergisin en güzel halleridir. Taze çiçeklerden oluşan aranjmanlarımız ve buketlerimiz sizin ve sevdiklerinizin beğenisini toplayacaktır. Sadece özel günlerde değil onlara herhangi bir günde de sevildiklerini hatırlatmak istemez misiniz? Sitemizi ziyaret ederek birbirinden farklı özgün ve marjinal nergis çiçeği konseptlerimizi inceleyebilir ve siparişinizi oluşturabilirsiniz. En canı ve en kaliteli nergis çiçekleri Wish Flowers Design’de sizleri beklemekte.